Piotr Mieloch
burmistrz Środy

Generalnie jesteśmy przygotowani na rozpoczęcie nowego roku szkolnego. Szkoły są wyposażone w środki do dezynfekcji. Mamy też zapasy, które na jakiś czas nam wystarczą. Nie jesteśmy jednak w stanie przewidzieć, jak rozwinie się sytuacja i czy nauka stacjonarna w szkołach będzie możliwa. Wystarczy popatrzeć na Niemcy, gdzie rok szkolny rozpoczął się wcześniej, a z powodu dużej liczby zachorowań niektóre szkoły trzeba było zamknąć.
Już wcześniej wszystkie szkoły i przedszkola w naszej gminie otrzymały zalecenia. Odbyło się też spotkanie z pracownikiem Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej oraz prawnikiem, na którym wyjaśniane były wszelkie sprawy dotyczące zdrowia, a także zagadnień prawnych. Spotkanie było adresowane nie tylko do placówek publicznych, ale także prywatnych. Zależy nam, aby w gminie był jednolity system, który w przypadku zagrożeń pozwoli nam działać szybciej i - mam nadzieję - skuteczniej.
Oczywiście dzisiaj nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jak rozwinie się sytuacja. Na terenie naszego powiatu nie mamy ognisk chorobowych, są to w zasadzie ogniska rozproszone. Ciągle nie jest ich wiele, choć zdecydowanie więcej niż było dotychczas. Należy się jednak liczyć z tym, że zachorowań będzie przybywać.
Najważniejsze jest stosowanie zasad bezpieczeństwa. A zatem przede wszystkim higiena, dezynfekcja rąk, korzystanie z maseczek wszędzie tam, gdzie to jest wymagane, zachowanie dystansu społecznego 1,5 metra. Mam nadzieję, że zdyscyplinowanie pomoże nam w najtrudniejszych momentach.
Rozważamy też różne scenariusze postępowania w szkołach i przedszkolach. Szkoły mają już doświadczenie w zdalnym nauczaniu. Oczywiście dziś nikt nie chce do niego wracać, ale gdyby zaszła taka konieczność, dyrektorzy i nauczyciele będą wiedzieć, co robić. Są sprawdzone schematy, jest sprzęt. Jeśli mamy dostęp do mediów, a my mamy, zajęcia mogą toczyć się zdalnie. Pozostaje tylko kwestia sprawnej i szybkiej transmisji, przekazywania danych. Wiele możemy w tej materii ciągle poprawiać, ale wiele szkół ma już bardzo profesjonalne rozwiązania.
Dziś chciałbym apelować do rodziców, aby byli wyczuleni na stan zdrowia swoich dzieci. Wiemy, że wiele z nich może przechodzić chorobę niemalże bezobjawowo, co nie znaczy, że nie będą zarażać innych. Ważne, aby reagować szybko, jak najszybciej to możliwe. Dla bezpieczeństwa innych uczniów, nauczycieli i samych rodzin. Trzymajmy się zasad bezpieczeństwa.
(not. kóz)