We wtorek w Dzierżnicy Stowarzyszenie Biało - Czerwona, wraz z samorządem gminy Dominowo, zorganizowało uroczystości związane z odsłonięciem tablicy poświęconej żołnierzom i pilotom 131. i 132. eskadry myśliwskiej 3. pułku lotniczego w Poznaniu, którzy od 1 do 4 września 1939 roku bazowali na lotnisku polowym w Dzierżnicy
Uroczystości rozpoczęła msza św. Po niej prezes Stowarzyszenia Biało - Czerwona Przemysław Zalesiński przedstawił rys historyczny poświęcony lotnisku w Dzierżnicy i pilotom tutaj stacjonującym. Przemawiał wójt gminy Dominowo Krzysztof Pauter, który przypomniał, że historia lotniska to także historia ludzi mieszkających w Dzierżnicy i okolicach.
Tablicę, która znajduje się na budynku kaplicy, poświęcił proboszcz parafii w Targowej Górce ks. Rafał Hordik. Potem odsłaniali ją prezes Stowarzyszenia Biało - Czerwona Przemysław Zalesiński, wójt Krzysztof Pauter i przewodnicząca Rady Gminy Dominowo Aurela Przewoźniczak. Kwiaty złożyli przedstawiciele samorządu, organizacji, szkół.
Na koniec Pracownia Historyczna Huzar przedstawiła krótką rekonstrukcję historyczną poświęconą początkowi II wojny światowej.
(k)