We wtorek 17 września oficjalnie otwarta została tężnia solankowa na Skwerze Powstańców Wielkopolskich przy Liceum Ogólnokształcącym. Otwarcia tężni dokonali burmistrz Piotr Mieloch, przewodniczący Rady Miejskiej Paweł Wullert i dyrektor Zakładu Gospodarki Komunalnej Waldemar Owczarzak
Tężnia powstała w ramach IV edycji Średzkiego Budżetu Obywatelskiego. W ubiegłorocznym głosowaniu prozdrowotne minitężnie dla dzieci i dorosłych narażonych na zanieczyszczenie powietrza (smog) zajęły drugie miejsce w uzyskując 224 głosy. Inwestycja ostatecznie kosztowała 160 tys. zł. Wykonawcą była firma Aquarius System z Międzyrzecza Dolnego.
Wokół tężni ustawionych jest 5 ławek znajdujących się pod daszkiem oraz 5 ławek na zewnątrz. Przed wejściem i korzystaniem z tężni należy zapoznać się z regulaminem, warunkami i przeciwwskazaniami, które określają zasady użytkowania miejsca.
Jak czytamy na tablicy umieszczonej przy tężni solankowej, czas jednorazowej sesji inhalacyjnej nie powinien przekroczyć 45 minut, a zaleca się korzystanie z sesji 30 minut. Dzieci do ukończenia 13. roku życia mogą przebywać na terenie tężni tylko pod opieką rodziców.
Przeciwwskazania do inhalacji to nadwrażliwość na jony zawarte w solance, zaawansowana astma oskrzelowa, stany zapalne oraz choroby przebiegające z podwyższoną temperaturą, nadczynność tarczycy, niewydolność naczyń wieńcowych serca, stan zaraz po zawale mięśnia serca oraz inne przeciwwskazania lecznicze.
Mikroklimat powstały wokół tężni wykorzystywany jest w profilaktyce i leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych, zapalenia zatok, rozedmy płuc, nadciśnienia tętniczego, alergii, nerwicy wegetatywnej i w przypadku ogólnego wyczerpania.
Tężnia będzie działać od 1 kwietnia do 31 października. Nie wolno na jej terenie spożywać alkoholu, zachowywać się hałaśliwie, no i oczywiście czegokolwiek niszczyć. Na tężnię skierowana jest jedna z kamer monitoringu.
(kóz)