W sobotę tłumy widzów zjawiły się w Gieczu. Tym razem jednak w Grodziszczku, ale na polu za szkołą, gdzie rozegrana została bitwa z 1919 roku. Najbardziej podobała się szarża ułanów i pokaz ich wyszkolenia
Cztery lata temu nad Moskawą w Gieczu odtworzona została już bitwa nad Bzurą. Tym razem łączka na Moskawą zagra okolice białoruskiego Bobrujska sprzed stu lat. W 1918 Bobrujsk był miejscem walk i koncentracji I Korpusu Polskiego pod dowództwem gen. Józefa Dowbora-Muśnickiego. W sierpniu 1919 twierdza i miasto zostały zajęte przez Kombinowaną Dywizję Wielkopolską gen. Konarzewskiego, m.in. z użyciem czołgów - po raz pierwszy zastosowanych w tej wojnie. W okolicach miasta toczyły się walki z bolszewikami. W październiku 1919 Wielkopolanie z 1. Dywizji Strzelców Wielkopolskich - 14. Wielkopolskiej Dywizji Piechoty rozbili radziecki kontratak, biorąc do niewoli 1500 jeńców.
Inscenizację w Gieczu przygotowało Studio Historyczne "Huzar" z Koszalina. Samorząd gminny chciał w ten sposób uczcić 100-lecie odzyskania niepodległości. Widowisko, wraz z ponad rocznymi warsztatami, w sumie kosztowały około 75 tys. zł.
Widowisko przygotowano z rozmachem. Wzięło w nim udział około 70 uczestników. Użyty został czołg Renault FT-17. Egzemplarz ten zagrał m.in. w filmie "1920. Bitwa warszawska" w reżyserii Jerzego Hoffmana. Głośno strzelały dwie armaty. Podczas bitwy wspaniale wypadła pirotechnika.
W inscenizacji wzięło udział 14 kawalerzystów. Szarża ułanów z Ochotniczego Reprezentacyjnego Oddziału Ułanów Miasta Poznania przyjęta została oklaskami, a na prośbę widzów - powtórzona po bitwie. Do tego ułani zaprezentowali wyszkolenie swoje i koni w pięknym pokazie po inscenizacji.
Pokazy mogły się podobać. Warto dodać, że do maleńkiego Giecza przybyło około 2,5 tysiąca widzów. Wydano prawie tysiąc porcji grochówki.
Gorącymi oklaskami nagrodzeni zostali uczniowie ze szkół w Gieczu, Dominowie i Murzynowie Kościelnym, którzy przez półtora roku uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez Studio Historyczne "Huzar". Odbywały się one właśnie w ramach przygotowań do gminnych obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W przygotowaniu rekonstrukcji bitwy z 1918 roku wzięła udział dwudziestoosobowa grupa uczniów z gminy Dominowo.
Patronat honorowy nad widowiskiem "Wielkopolanie walczą - Bobrujsk 1919" objął wójt gminy Dominowo Krzysztof Pauter. Patronat prasowy sprawowała "Gazeta Średzka".
krzem