ZANIEMYŚL. Za dwa tygodnie odbędą się przedterminowe wybory wójta gminy Zaniemyśl. Wystartuje w nich troje kandydatów: Justyna Dąbrowska, Zbigniew Bydołek i Waldemar Taciak
Wybory odbędą się w niedzielę 22 listopada. Przypomnijmy, że 27 sierpnia Krzysztof Urbas złożył rezygnację z funkcji wójta gminy Zaniemyśl. 31 sierpnia komisarz wyborczy stwierdził wygaśnięcie mandatu wójta. W związku z rezygnacją obowiązki wójta przejęła sekretarz Marta Tomys. Od dwóch tygodni gminą kieruje komisarz wyznaczony przez premiera. Został nim Jan Henryk Sulanowski, były radny w Radzie Miasta Poznania i aktywny działacz PiS.
W wyniku rezygnacji przez K. Urbasa z funkcji wójta gminy Zaniemyśl, premier rozpisał nowe wybory. Zamiar wystartowania w wyborach zgłosiło pięć komitetów wyborczych. Ostatecznie kandydata na wójta wystawiły trzy z nich.
Komitet Mieszkańcy Gminy Zaniemyśl, którego pełnomocnikiem jest Przemysław Dąbrowski, dwa lata temu jako kandydatkę na wójta wystawił Justynę Dąbrowską. J. Dąbrowska minimalnie przegrała wtedy z K. Urbasem, ale została przewodniczącą Rady Gminy. Również teraz J. Dąbrowska będzie ubiegała się o fotel wójta.
Również dwa kolejne dwa komitety, które mają swoją siedzibę w gminie Zaniemyśl, zgłosiły swoich kandydatów na wójta.
Kandydatem komitetu Razem dla Gminy Zaniemyśl, którego pełnomocnikiem jest Renata Bydołek, będzie Zbigniew Bydołek.
Z kolei kandydatem komitetu Waldemar Taciak (pełnomocnikiem jest Szymon Poprawka) będzie Waldemar Taciak.
Przypomnijmy, że K. Urbas wójtem gminy Zaniemyśl był od 2002 roku, gdy w wyborach pokonał ówczesnego wieloletniego wójta Wojciecha Nowaka. Cztery lata później nie miał kontrkandydata w wyborach. W 2010 miał dwóch rywali, ale otrzymał ¾ głosów i wygrał w jednej turze. Później w wyborczych potyczkach rywalizował z kobietami. W 2014 roku znów zdobył niemal ¾ głosów i pokonał Małgorzatę Fertałę, a przed dwoma laty J. Dąbrowską, ale już minimalnie.
Do wczoraj przyjmowane były zgłoszenia na członków obwodowych komisji wyborczych, które - najpóźniej do jutra - powoła komisarz wyborczy.
Głosowanie w niedzielę 22 listopada odbędzie się w godz. 7:00 - 21:00.
krzem