O Narodowym Programie Szczepień mówi już cała Polska. Żywiołowe zapisy trwają od ubiegłego tygodnia, a liczba udostępnianych szczepionek okazuje się być zbyt mała, aby w szybkim tempie zaszczepić kolejnych pacjentów. Od jutra rozpoczyna się rejestracja dla seniorów powyżej 70. roku życia
Według poniedziałkowych danych środowisk rządowych, liczba wykonanych szczepień w powiecie średzkim to 634. Od piątku trwają zapisy dla seniorów powyżej 80. roku życia, natomiast jutro rozpoczną się rejestracje dla osób, które skończyły 70 lat. Z biegiem czasu szczepionki będą udostępniane kolejnym grupom wiekowym, póki co osoby spoza grup senioralnych mogą zgłaszać chęć zaszczepienia się poprzez formularz online.

Duże zainteresowanie
Według opinii wielu specjalistów z zakresu wirusologii i epidemiologii, szczepienia są aktualnie jedynym dostępnym sposobem na powstrzymanie rozprzestrzeniania się epidemii COVID-19. Pomimo wielu spekulacji i dyskusji na temat skuteczności szczepionek należy przyznać, że zainteresowanie jest bardzo duże, a możliwości wykonawcze niestety znacznie ograniczone.
- Dzisiaj od godziny 8 rejestrujemy pacjentów na konkretne terminy. Zainteresowanie jest duże, liczba szczepionek jaką możemy dostać na tydzień na chwilę obecną jest mała, bo tylko 30 szczepionek, w związku z czym terminy zrobiły się już odległe. Chcielibyśmy prosić pacjentów o wyrozumiałość w kwestii dodzwonienia się do punktu szczepień jak również w kwestii proponowanych terminów - powiedział „Średzkiej" w piątkowe popołudnie Marcin Nasher z Centrum Medycznego „Nasmedica".
Tuż przed świętami Bożego Narodzenia relacjonowaliśmy wypowiedzi lokalnych medyków, którzy przyznawali, że pacjenci zadają pierwsze pytania w kwestii szczepień, gdzieniegdzie zaczęły się także pierwsze nieformalne zapisy na tzw. zeszyt. Teraz przekładają się one na liczne telefony do przychodni, zajęte linie, a także kolejki przed nie jedną przychodnią.
Jak mówi M. Nasher, prowadzona wcześniej lista osób chętnych do zaszczepienia się była spora. - Musieliśmy zaprzestać zapisów, gdy otrzymaliśmy informację o tygodniowej maksymalnej dostawie szczepionek - dodaje. Przez najbliższe trzy tygodnie punkty szczepień w powiecie będą szczepiły po 30 osób, później po trzech tygodniach liczba ta ma wzrosnąć do 60.
Tak mała liczba dawek przewidziana na tydzień powoduje, że najbliższe terminy na szczepienia znacznie się oddalają. - Jeśli chodzi o terminy, to zgodnie z kalendarzem jest to marzec dla osób z grupy 80 plus przy założeniu 30 szczepionek tygodniowo; takie limity otrzymały wszystkie punkty szczepień na dzień dzisiejszy dla grupy pierwszej. Jeśli nastąpi zwiększenie automatycznie kolejki ulegną skróceniu - informuje Katarzyna Włodarczak ze Szpitala Serca Jezusowego w Środzie.

Więcej chętnych niż szczepionek
- Na chwilę obecną zgłoszonych do szczepienia mamy ok 250 osób. Większość osób została zarejestrowana po bezpośrednim i telefonicznym kontakcie z przychodnią. Praktycznie rejestracja, zgodnie z wytycznymi, jest już ukończona. Możemy bowiem rejestrować pacjentów tylko do 31 marca i w ramach przyznanego limitu szczepionek. Dla każdego punktu szczepień ten limit wynosi on 30 dawek na tydzień. - mówi lekarz Wiesław Grobelny kierownik przychodni Proximus w Zaniemyślu.
W opinii W. Grobelnego, tygodniowa liczba dawek szczepionki jest za mała i ostatecznie doprowadzi to do wydłużenia czasu oczekiwania na szczepienie. - Przewidywana dla każdego punktu szczepień liczba 30 dawek szczepionki na tydzień jest na pewno niewystarczająca. Również dla naszego punktu jest za mała. To musi spowodować wydłużenie szczepień w czasie, ale mam nadzieję, że ulegnie ona zwiększeniu. To zależy od liczby zakupionych i harmonogramu dostaw szczepionek na poziomie kraju - dodaje kierownik przychodni w Zaniemyślu.
Według opinii, jaką zasięgnęliśmy w średzkim szpitalu możliwości szczepienne są większe od limitów, które zostały nałożone przez władzę centralną. - Z naszych doświadczeń na chwilę obecną przy zmiennej dystrybucji ilości szczepionek, dziennie mogliśmy zaszczepić około 60 osób. Możliwości zespołu są większe. Jeśli będzie większa dostępność do szczepionek planujemy uruchomić kolejne zespoły do szczepień - mówi K. Włodarczak. Jeden z takich zespołów z ramienia średzkiego szpitala będzie pracował przy ul. Szarytek w budynku przedszkola.

Jak się zapisać?
Choć wiele się mówi o zapisach na szczepienia, czy zgłaszaniu chęci poprzez formularz elektroniczny trzeba przyznać, że cały czas mamy do czynienia z lekką dezinformacją - zwłaszcza wśród osób starszych, które są wykluczone chociażby pod względem dostępu do internetu.
Zapisy dla seniorów powyżej 80. roku życia trwają już od tygodnia, jutro - czyli 22 stycznia - rozpocznie się rejestracja dla tych, którzy ukończyli 70 lat. Biorąc pod uwagę aktualne zainteresowanie pacjentów należy przypuszczać, że w kolejnym etapie zapisów również liczba zgłoszonych osób będzie duża. Bezpośrednie szczepienia dla tych grup wiekowych rozpoczną się natomiast 25 stycznia.
Możliwości zapisu na szczepienie są trzy. Pierwszy to skorzystanie z bezpłatnej i całodobowej infolinii pod numerem 989, gdzie podczas rozmowy wystarczy posiadanie numeru PESEL. Istotne jest, że telefonować można osobiście, ale może uczynić to również członek rodziny.
Kolejną z dostępnych opcji jest elektroniczna rejestracja poprzez stronę pacjent.gov.pl, jednak przy skorzystaniu z tego sposobu rejestracji konieczne jest posiadanie Profilu Zaufanego. Ostatnią formą zapisu, skądinąd często wybieraną przez osoby starsze jest kontakt z wybranym punktem szczepień - osobisty lub telefoniczny.
-W chwili obecnej uczestniczymy w budowaniu internetowego systemu e-skierowań, e-rejestracji i systemu dystrybucji szczepionek. Pokonujemy ograniczenia techniczne, ale mam nadzieję, że to zadziała dokładnie tak, jak w przypadku innych systemów jak np. e-recepta, e-zwolnienia. Zamówienia szczepionek składane będą w internetowym systemie dystrybucji szczepionek - dodaje W. Grobelny.
Wiele mówi się o seniorach, co zatem z osobami, które mają mniej niż 70 lat? Na ten moment możliwe jest tzw. zgłoszenie chęci zaszczepienia się. Można to zrobić poprzez stronę szczepimysie.pacjent.gov.pl, gdzie po wysłaniu formularza należy czekać na termin szczepień dla swojej grupy wiekowej, wtedy też rozesłane zostaną informacje z e-skierowaniem, które będzie umożliwiało szczepienie.
W ostatnich dniach Urząd Miejski w Środzie poinformował z kolei o uruchomieniu specjalnej infolinii dla mieszkańców będącej punktem informacji o szczepieniach oraz miejscem zgłaszania potrzeby transportowej w dotarciu na szczepienie. Infolinia działa od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 15:00 pod numerem telefonu 61 286 77 76. - W związku z rozpoczęciem realizacji Narodowego Programu Szczepień Ochronnych przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 uruchomiona została infolinia - telefoniczny punkt informacji o szczepieniach oraz punkt zgłoszeń potrzeb transportowych - czytamy w komunikacie urzędu.
Krzysztof Kubiak

 

Punkty szczepień w powiecie średzkim:
Poradnia lekarza Rodzinnego w Dominowie tel. 61 285 19 50
Przychodnia Lekarza Rodzinnego siedziba NZOZ W Nowym Mieście tel. 885 888 035
Poradnia lekarza POZ w Sulęcinku tel. 504 409 025
Szpital Średzki Serca Jezusowego - tel. 61 285 40 31
Centrum Medyczne NASMEDICA w Środzie Wlkp. - tel. 731 850 231 lub 668 978 862
Przychodnia PROXIMUS w Zaniemyślu - tel. 61 285 75 30