NOWE MIASTO NAD WARTĄ. Jak podaje Urząd Gminy Nowe Miasto nad Wartą, wstępnie oszacowano straty uszkodzonych budynków mieszkalnych oraz budynków gospodarczych
W gminie Nowe Miasto nad Wartą na dzień 17 sierpnia, w wyniku burz i nawałnic, zostało uszkodzonych budynków mieszkalnych w liczbie 130.
Na najpotrzebniejsze potrzeby życiowe 7 rodzin otrzymało zasiłki do 6 tys. zł, na łączną kwotę około 26 tys. zł. 50 rodzin otrzymało na remonty zasiłki celowe do 20 tys. zł, na ogólną kwotę około 400 tys. zł. Nie odnotowano zasiłków do 100 tys. zł.
Jeżeli chodzi o budynki gospodarcze, to uszkodzonych jest łącznie (na dzień 17 sierpnia) 235 w gminie Nowe Miasto nad Wartą. W poszczególnych miejscowościach przedstawia się to następująco: Aleksandrów - 4 budynki, Boguszyn - 2, Boguszynek - 3, Chocicza - 3, Chromiec 24 (1 stodoła całkowicie zniszczona), Chwalęcin - 40 (1 stodoła całkowicie zniszczona), Dąbrowa - 1, Dębno - 19, Hermanów - 1, Klęka - 9, Kolniczki - 1, Kruczyn - 42 (1 stodoła całkowicie zniszczona), Kruczynek - 4, Lutynia - 1 (całkowicie zniszczony budynek), Michałów - 28, Nowe Miasto - 9, Radliniec - 21 (3 stodoły całkowicie zniszczone), Rogusko - 1, Skoraczew - 1, Stramnice - 10, Szypłów - 1, Tokarów - 1 (całkowicie zniszczona stodoła), Utrata - 1, Wolica Kozia - 3, Wolica Nowa - 2, Wolica Pusta - 3 (1 stodoła całkowicie zniszczona).
Jak podaje KP PSP w Środzie Wlkp., w związku z nawałnicą w dniach 11 - 17 sierpnia do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego w Środzie Wlkp. wpłynęło 535 zgłoszeń o zdarzeniach. Interwencje w pierwszej fazie działań ratowniczych dotyczyły usuwania powalonych drzew na drogach, liniach energetycznych i pochylonych na budynki, przykrywania i zabezpieczania budynków mieszkalnych i gospodarczych z zerwanymi i uszkodzonymi dachami, wypompowywanie wody z zalanych pomieszczeń. Poza strażakami z JRG Środa Wlkp. działania ratownicze prowadzono z użyciem drabin mechanicznych i podnośników z Ostrowa Wielkopolskiego, Szamotuł, Pleszewa, Kalisza, Piły, Poznania. Pracowały jednostki OSP z: Dominowa, Murzynowa Kościelnego, Zaniemyśla, Kępy Wielkiej, Krzykos, Miąskowa, Murzynowa Leśnego, Pięczkowa, Sulęcina, Sulęcinka, Witowa, Nowego Miasta, Klęki, Brodowa, Koszut, Mącznik.
Podczas posiedzenia komisji nowomiejski radny Marek Mroziński (zawodowo leśnik) poinformował, że szkody w lasach prywatnych należy zgłaszać do Starostwa Powiatowego w Środzie Wlkp. Radny powiedział również, że na jego terenie na 1400 ha, po nawałnicy do wycięcia jest około 50 ha. - Jest zniszczonych około 10 - 20 tys. kubików, to jest moje 4 - 6-letnie pozyskanie drzewa - mówił. Radny dodał, że dyrektor generalny wydał decyzję, że czas na uporządkowanie to koniec 2018 r.
Skala zniszczeń jest ogromna i ciągle jeszcze trwa usuwanie szkód.
(tom)