Zakład Gospodarki Komunalnej przygotował mapę miejsc w Środzie, gdzie miałyby zostać posadzone nowe drzewa. Ale pieniędzy wystarczy na posadzenie zaledwie kilkudziesięciu
Na wtorek Jarosław Frach, przewodniczący Komisji Infrastruktury Rady Miejskiej zwołał posiedzenie, na którym dyskutowano na temat zieleni w mieście. Oprócz przewodniczącego Rady Miejskiej Pawła Wullerta, radnych z komisji, w spotkaniu wzięło udział trzech developerów budujących w Środzie mieszkania, kilku sołtysów i pracownicy Urzędu Miejskiego, a także prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Rafał Piechowiak. Informację o planach nasadzeń przedstawiła szefowa Zakładu Gospodarki Komunalnej Iwona Nagórko-Czwojdrak.
Dyrektor mówiła o planach nasadzeń drzew w centrum miasta. Już posadzono drzewa przy Szkole Podstawowej nr 2, koło poczty, na pl. Armii Poznań. Będą kolejne drzewa na ul. Dąbrowskiego, Nekielskiej, na narożniku ulic Paderewskiego i Piłsudskiego. Pisaliśmy o tych planach już przed tygodniem.
Jak się okazuje, miejsc, gdzie można sadzić kolejne drzewa jest bardzo dużo. Iwona Nagórko-Czwojdrak i Justyna Burzyńska z ZGK wymieniały ich kilkanaście. Niestety, ZGK na nasadzenia drzew, krzewów i kwiatów ma w budżecie tylko 60 tys. zł. 12 tys. z tych pieniędzy pochłaniają wydatki na rośliny jednoroczne. 15 tys. zł to kwota na nasadzenia zastępcze. W efekcie zostaje 33 tys. zł...
Tymczasem ZGK stara się kupować drzewa solidne, które rzeczywiście mają szansę na ukorzenienie. Takie drzewa, o wysokości nawet 4 m, to jednostkowy koszt 300 -400 zł.
O potrzebnie nasadzeń na terenach gminnych mówili także niektórzy sołtysi. Do współpracy z miastem gotowi są na tym polu także niektórzy developerzy. Jeden z nich zadeklarował nawet zakup drzew, które później miałaby posadzić ekipa z ZGK.
O planach sadzenia drzew więcej napiszemy w przyszłym wydaniu gazety.
(k)