21 i 22 marca w Gminnym Ośrodku Kultury w Zaniemyślu odbędzie się druga edycja podróżniczego wydarzenia organizowanego przez Jędrzeja Józefowicza - Polaka w Podróży oraz Stowarzyszenie Wuchta Wiary
Zbliżający się festiwal w tym roku ma szczególny charakter. Drugi Zaniemyski Dzień Podróżnika poświęcony będzie dwóm chłopcom - podopiecznym Fundacji PomaGosie. Pierwszy z nich - Grzegorz Żak, urodzony w 2002 roku, mieszka w Kruczynie, w gminie Nowe Miasto nad Wartą. Grześ zmaga się z genetycznym zanikiem mięśni Duchenne'a. Jest to choroba nieodwracalna, która postępować będzie przez całe życie. Oddychanie Grzesia wspomaga respirator. Jedynym ratunkiem dla niego jest ciągła rehabilitacja spowalniająca proces choroby. Drugim z nich jest Filip Fesser - mieszkaniec Zaniemyśla. Filip urodził się w 2012 roku. Obecnie objęty jest indywidualnym rocznym przygotowaniem przedszkolnym. U chłopca rozpoznano niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym oraz niepełnosprawność ruchową (niedowład prawokończynowy).
Podczas wydarzenia w Zaniemyślu będzie można wspomóc „groszem" rehabilitację dla chłopców. Pomoc możliwa jest również poprzez licytację, która odbywa się na Facebooku: Podróżnicza Licytacja dla Grzesia i Filipa. W akcję zaangażowała się nawet Martyna Wojciechowska, przesyłając książkę z autografem, której licytacja zakończyła się 27 lutego i została wylicytowana za 160 zł przez organizatorkę Bydgoskiego Festiwalu „Podróżnicy".
Tegoroczna dwudniowa edycja będzie pełna nietuzinkowych opowieści z prawie każdego zakątka świata. Publiczność podczas dwóch dni usłyszy prezentację Dominika Szmajdy pod tytułem „Pontonem przez Kongo", Pawła i Joanny Poterskich, o podróży dookoła świata fiatem 125p, Jędrzeja Józefowicza o pieszej drodze z Polski do Rzymu, Macieja Śliwińskiego o zdobyciu Mont Blanc, Jolanty i Zbigniewa Janczaków o pieszej drodze z Polski do Jerozolimy, Katarzyny Augustyn o podróży do szwedzkiej Laponii, Emila Witta o spływie tratwą w dół rzeki Madre de Dios w peruwiańskiej Amazonii oraz Ani Świerczyńskiej i Macieja Bąka o siedmiomiesięcznej podróży przez Azję i Australię.
Na tym jednak nie koniec wrażeń. Gościem specjalnym wydarzenia będzie Miłka Raulin - najmłodsza Polka, która zdobyła Koronę Ziemi. Określenie "Korona Ziemi" obejmuje najwyższe szczyty poszczególnych kontynentów. 22 maja 2018 roku Miłka Raulin ukończyła projekt stając na szczycie Mt. Everestu (8848 m n.p.m). Miłka Raulin na swoim koncie ma również samotne wejścia na sześciotysięczne szczyty w Himalajach Indii, Nepalu oraz wyprawy w Andy, a także zdobycie najwyższego wulkanu Ameryki Środkowej. Opowieść Miłki publiczność usłyszy w sobotę 21 marca o godz. 18:00. Natomiast festiwal zarówno w sobotę, jak i w niedzielę rozpocznie się o godz. 15:00.
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Szczegółowy harmonogram 2. Zaniemyskiego Dnia Podróżnika dostępny będzie na Facebooku: Zaniemyski Dzień Podróżnika. Patronat medialny nad wydarzeniem objęły średzkie media, w tym „Gazeta Średzka", a także Radio Poznań, Radio Meteor i „Poznaj Świat" - najstarszy miesięcznik podróżniczo - reportażowy ukazujący się w Polsce od 1948 roku.
JOT