26 zadań inwestycyjnych planuje w tym roku zrealizować powiat średzki. Ale rok 2021 ma być też przygotowaniem do kilku innych, zdecydowanie największych w tej kadencji
- Czekamy na ostateczne decyzje dotyczące dofinansowania naszych dwóch inwestycji na ten rok z Funduszu Dróg Samorządowych. Mamy nadzieję, że w sumie otrzymamy 1,6 mln zł - mówi wicestarosta Małgorzata Wiśniewska-Zabłocka. Chodzi o okołokilometrowe odcinki dróg w Pigłowicach, w gminie Zaniemyśl oraz w Środzie na ul. Nekielskiej. Każda z tych inwestycji kosztować ma około 1,6 mln zł. Dofinansowanie powinno wynieść po około 50 procent.

Nakładki i przejścia dla pieszych
W tym roku planowane są nowe nakładki asfaltowe. Na pewno prace mają zostać wykonane na drogach w Kruczynie, trasie Koszuty - Trzebisławki, odcinku Dominowo - Orzeszkowo, a także w Kijewie.
W Kijewie wyremontowany ma zostać odcinek od trasy wojewódzkiej w kierunku wsi, na wysokości firmy APC. - Jednak przed rozpoczęciem inwestycji sprawdzimy na pewno stan podbudowy tej drogi - znajdują się tam płyty betonowe i musimy wiedzieć, czy podłoże jest stabilne - mówi wicestarosta. W planie jest także budowa ścieżki pieszo-rowerowej na tym odcinku, na bazie istniejącej już ścieżki betonowej. Konieczne będzie jej wyremontowanie i położenie nowej nawierzchni.
Także w tym roku powiat będzie stawiać na budowę bezpiecznych przejść dla pieszych. Najszersze prace mają zostać przeprowadzone w Jarosławcu, na drodze powiatowej Środa - Swarzędz, w miejscu, gdzie w ubiegłym roku doszło do śmiertelnego potrącenia. Znajduje się tam przystanek autobusowy. Planowane jest wybudowanie oświetlenia, zatoki i wysepki. Modernizacje czekają także przejścia w Nadziejewie, Kijewie, Czarnotkach i Solcu.
Na pewno modernizowane będą też chodniki. W planie jest m.in. przebudowa chodnika wraz z nowymi zatokami parkingowymi w Środzie na ul. Kościuszki, naprzeciwko Szkoły Podstawowej nr 3. W dni pracujące około godz. 8:00 i po południu to jedno z najbardziej zatłoczonych miejsc w Środzie. W czasie pandemii ruch przy szkole jest mniejszy, ale w normalnej sytuacji ulica bywa nieprzejezdna, a rodzice nie mają się gdzie zatrzymać, aby wysadzić z samochodu dzieci idące do szkoły.
W planie jest także budowa chodnika w Solcu, połączenie ścieżek rowerowych w Środzie w rejonie ulic Prądzyńskiego, Kórnickiej i Hallera. Przygotowany jest już także projekt ścieżki pieszo-rowerowej z Zielnik w kierunku Pławiec i Zielniczek.

W przyszłym roku początek wschodniej obwodnicy
Jeszcze w tym tygodniu w Starostwie Powiatowym ma się odbyć spotkanie z projektantem wschodniej obwodnicy miasta. Projekt miał być gotowy już prawie trzy lata temu. W starostwie mają nadzieję, że prace wreszcie zostaną ukończone i bedzie można występować o pozwolenie na budowę. Pozwolenie jest konieczne, by powiat mógł się starać o dofinansowanie na budowę.
- Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, w tym roku będziemy chcieli przeprowadzić pierwszy etap inwestycji, czyli dokonać wykupu gruntów pod wschodnią obwodnicę miasta, a następnie, zapewne pod koniec roku, złożyć wniosek o dofinansowanie na inwestycję - mówi wicestarosta Małgorzata Wiśniewska-Zabłocka. W grę wchodzą zarówno środki od wojewody (Fundusz Dróg Samorządowych), jak i z Urzędu Marszałkowskiego.
Sama budowa wschodniej obwodnicy, która przebiegać będzie od trasy wojewódzkiej (Września - Środa) do planowanego ronda na obecnej trasie katowickiej pomiędzy Środą a Włostowem, miałaby się rozpocząć w 2022 roku. Odcinek 3,85 km drogi powstałby zapewne w dwa lata.
Wschodnia obwodnica byłaby budowana w standardzie drogi wojewódzkiej. - Takie rozwiązanie pozwoli na zmianę trasy drogi nr 432, tak aby tranzyt ominął ulice miasta, ciąg ulic Gnieźnieńska - Zamojskich, 3 Maja, Niedziałkowskiego zostałby drogą powiatową. Decyzji w tej sprawie jeszcze nie ma.

Ważne inwestycje na kolejne lata
Powiat przygotowuje się także do realizacji innych bardzo dużych inwestycji drogowych. Trwają prace projektowe drogi Koszuty - Słupia Wielka - Pętkowo. Po zakończeniu prac, w przyszłym roku, Starostwo Powiatowe będzie chciało wystąpić do Funduszu Dróg Samorządowych o dofinansowanie tej inwestycji. Jej realizacja może się rozpocząć w 2023 roku. Wszystko zależy, czy uda się pozyskać na nią dofinansowanie.
W tym roku powiat chce za to ogłosić przetarg na wykonanie projektu drogi Środa - Winna Góra. To około 12-kilometrowy odcinek. Prace projektowe mogą potrwać około 1,5 - 2 lata.
(kóz)