Dokładnie 17 października 1964 roku uroczyście otwarto nowy budynek Szkoły Podstawowej nr 3 w Środzie. Po 50 latach, w sobotę 18 października, świętowano więc złoty jubileusz „Trójki". Obchody rozpoczęła msza święta koncelebrowana, sprawowana przez księży - absolwentów „Trójki", w kościele pw. św. Józefa. Po eucharystii uczestnicy jubileuszu przeszli w pochodzie z kościoła do Ośrodka Kultury, prowadzeni przez Orkiestrę Dętą OSP, złożoną zresztą z wielu absolwentów szkoły. W ośrodku gości przywitała reżyser uroczystej akademii Olga Malinowska wraz ze swoimi asystentkami - uczennicami klasy szóstej.
Specjalne powitanie oraz podziękowanie wygłosiła Kamila Bekkali, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3. Dyrektor powitała przedstawicieli władz miasta, dyrektorów szkół i instytucji wspierających, obecną prezes ZNP Irenę Lisewską oraz byłego prezesa, zarazem byłego dyrektora „Trójki" Bronisława Jankowskiego, emerytowanych oraz byłych nauczycieli i pracowników szkoły. Szczególnie ciepło K. Bekkali powitała obecnych nauczycieli i pracowników szkoły, którym przekazała symboliczną różę. - To zaszczyt kierować takim zespołem ludzi - podkreśliła dyrektor. Jak powiedziała, w tej chwili społeczność „Trójki" stanowi 99 pracowników. Nie mogło oczywiście zabraknąć wspomnienia o tych, którzy odeszli - szczególnie o dyrektorze Henryku Rozwensie, który 50 lat temu przenosił szkołę z baraków przy ulicy Lipowej do nowo wybudowanej „tysiąclatki".
Mysz pod ławką
Swoje osobiste wspomnienia i życzenia oraz upominki na ręce dyrektor Bekkali przekazali burmistrz Wojciech Ziętkowski i starosta Tomasz Pawlicki - również absolwenci szacownej jubilatki. - Ja bardzo wcześnie się zakochałem. Jak miałem 7 lat, kochałem się w mojej wychowawczyni pani Geni Wojtczak - wspominał burmistrz, doprowadzając zresztą do łez siedzącą na widowni emerytowaną nauczycielkę. Tę ostatnią ciepło wspominał również Jacek Piotrowski, kustosz Muzeum Ziemi Średzkiej w Koszutach, który zaczynał swoją edukację jeszcze przy ulicy Lipowej, w barakach, gdzie na środku klasy stała „koza", a w przerwach goniło się myszy. Podobne wspomnienia miał też starosta Tomasz Pawlicki, dla którego przeniesienie do nowego budynku szkoły było wielkim przeżyciem. Natomiast wspomnieniami harcerskimi podzieliła się z gośćmi akademii „druhna Dziunia", czyli Elżbieta Pawlicka. Na zakończenie harcerskiej gawędy cała sala zaśpiewała na głosy „Płonie ognisko w lesie".
Zdecydowanie najdłużej wspominał życie szkolne były dyrektor Andrzej Kobierski, który aż przez 23 lata był gospodarzem „Trójki". Wspomnienia zaczął oczywiście od sukcesów sportowych swoich podopiecznych, których trenował jeszcze jako nauczyciel wychowania fizycznego. Nie zabrakło zabawnych anegdot i przygód oraz ważnych wydarzeń dla społeczności szkolnej, które w swojej wspomnieniowej gawędzie przypomniał A. Kobierski.
Wspomnień czar dopełniała prezentacja archiwalnych zdjęć, przedstawiających historię „Trójki" od momentu wmurowania kamienia węgielnego pod nowy budynek.
Dokumentalne zdjęcia towarzyszyły również bardzo ciekawemu przedstawieniu jubileuszowemu, przygotowanemu przez nauczycieli i uczniów szkoły. Ze sceny popłynęły znane przeboje z nieco przerobionymi tekstami, które pięknie nawiązywały do zabawnie przedstawionej historii szkoły. Bo, jak śpiewały dzieci, „Życie w szkole jest nowelą" i trzeba „szanować wspomnienia", ale tak naprawdę „ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy". Swoje głosy zaprezentowali też nauczyciele „Trójki", którzy najpierw zaśpiewali hymn szkoły, a później pokazali się w zabawnej piosence, dedykowanej dyrektorom, pt. „Z dyrektorami nigdy nie wie, oj nie wie się, czy dobrze jest, czy może jest już źle".
Sala sportowa w prezencie
Specjalny „upominek" podarował szacownej jubilatce burmistrz W. Ziętkowski, który oficjalnie podpisał akt przetargu na budowę hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 3. Jako podziękowanie burmistrz otrzymał tomik poezji uczniów „Trójki" oraz oprawione zdjęcie z dziećmi tworzącymi wielką liczbę 50.
Życzenia i kwiaty na ręce dyrektor Bekkali, gospodyni szacownej jubilatki, przekazali byli nauczyciele „Trójki", delegacja ZNP w Środzie, dyrektor OK Jolanta Sołtysiak, która również uczyła się w „Trójce", dyrektor MBP Małgorzata Walasek oraz dyrektor Gimnazjum nr 1 Jadwiga Wieland, która życzyła nauczycielom „Trójki" i wszystkim nauczycielom „świętego spokoju od pomysłów władz i rewolucji ministerstw". - Obyśmy mogli w spokoju robić to, co robimy najlepiej - uczyć! - dodała dyrektor Wieland.
Na koniec musiało być oczywiście gromkie „100 lat" w kilku wersjach oraz ogromny urodzinowy tort, którym raczyli się uczestnicy spotkania w Ośrodku Kultury. Spotkanie to kontynuowane było już w samych murach jubilatki, gdzie przy kawie i cieście toczyły się wspólne rozmowy i wzruszające powitania po latach z absolwentami i ich byłymi nauczycielami. Duże zainteresowanie wzbudziła wystawa archiwalnych zdjęć oraz stare kroniki szkolne.
„Trójka" świętowała również w poniedziałek, kiedy uczniowie podczas lekcji wykonywali prace plastyczne związane z jubileuszem, a później uczestniczyli w uroczystej akademii w Ośrodku Kultury.
Hanna Sowa