PIĘCZKOWO. Czesława Zięta - instruktor tańca zespołu Tośtoki, sołtys z wieloletnim stażem, działaczka w KGW, zasłużona dla gminy Krzykosy, zapalona entuzjastka pracy świetlicowej
Drzwi jej domu są zawsze szeroko otwarte. Jak sama przyznaje, przyjmie każdego potrzebującego. Tak już się przyjęło. Jak jest jakiś problem we wsi, to dokąd wszyscy spieszą? Prosto do sołtyski. Począwszy od awarii lampy na ulicy, a skończywszy na poważnych problemach rodzinnych. Nieraz godziłam już małżeństwa w naszej wsi - mówi z dumą Czesława Zięta. Sołtysuje z dziada pradziada. Dawniej wsią zarządzał jej tata. Kiedy zmarł, mieszkańcy typowali ją na sołtyskę. Jednak objęła to stanowisko dopiero po przejściu na emeryturę - po bratowej. Obecnie sołtysuje osiemnasty rok i zarzeka się, że to już jej ostatnia kadencja. Pięczkowo może pochwalić się asfaltowymi drogami i chodnikami w całej wsi. Odnowionym boiskiem sportowym, nowym placem zabaw i kaplicą, wyremontowaną salą wiejską i nową remizą OSP. „To nasza wspólna zasługa. To działanie wszystkich mieszkańców" - mówi pani Czesława i nie ukrywa, że podstawą skutecznego działania jest aktywizowanie lokalnej społeczności. Podkreśla, że na brak chętnych mieszkańców do pomocy nie może narzekać.
Za jej kadencji na stałe w kalendarz wydarzeń wsi wpisał się szkolny turniej tenisa stołowego o Puchar Sołtysa. Impreza „Wieś się bawi" to coroczny festyn, podczas którego bawią się wszyscy mieszkańcy wsi i okolicznych miasteczek. To niepowtarzalna okazja do obejrzenia występów lokalnych artystów. W okresie świąt Bożego Narodzenia odwiedza razem z grupą młodzieży osoby samotne mieszkające w Pięczkowie. Ileż radości i wzruszenia można doznać podczas każdego z tych spotkań - mówi pani Czesława. Wspomina także o koncercie kolęd, biegach o Puchar Wójta i spotkaniach opłatkowych.
Pani Czesława była w latach 1961 - 1976 zapaloną entuzjastką pracy świetlicowej. Była kierownikiem świetlicy przez 15 lat.
Kolejną działalnością społeczną, w jakiej udziela się Czesława Zięta, jest prowadzenie zespołu regionalnego Tośtoki, którego instruktorem jest od 1994 r.
Pani Czesława dodatkowo udzielała się w działalności miejscowego KGW (koło zostało rozwiązane), gdzie pełniła funkcję przewodniczącej i sekretarza.
W 2010 r. pani Czesława otrzymała honorowy tytuł „Zasłużony dla Gminy Krzykosy". To wyróżnienie za aktywną działalność społeczną na rzecz swojego sołectwa oraz za kultywowanie i promowanie regionalnych tradycji tośtockich.
Czesława Zięta to bez wątpienia osoba, która w należyty sposób pielęgnuje tradycje swojej małej wiejskiej ojczyzny. Robi to z niesamowitą charyzmą i zaangażowaniem. To daje jej siły do dalszego działania.
(tom)