Kwalifikacja zastąpiła dawny pobór wojskowy. Obecnie przeprowadzają ją wojewodowie przy współudziale szefów wojewódzkich sztabów wojskowych, wojskowych komendantów uzupełnień oraz starostów, a także wójtów lub burmistrzów. Stawienie się do kwalifikacji obejmuje stawienie się przed wójtem lub burmistrzem (lub jego przedstawicielem), powiatową komisją lekarską oraz przedstawicielem wojskowego komendanta uzupełnień. W ramach kwalifikacji wojskowej: ustala się zdolność do czynnej służby wojskowej, wstępne przeznaczenie do poszczególnych form powszechnego obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, zakłada lub aktualizuje ewidencję wojskową oraz wydaje wojskowych dokumentów osobistych. Osoby, które stawią się do kwalifikacji wojskowej zostają przeniesione do rezerwy.
Powiatowa Komisja Lekarska w Środzie będzie działać do 16 marca, a swoją siedzibę jak zawsze ma w Domu Rzemiosła. Przewodniczącym komisji jest Zbigniew Pajzderski, a jej sekretarzami są Stanisław Litke i Henryk Markiewicz.
Kwalifikacja w Wielkopolsce potrwa do końca kwietnia. Wezwaniu do kwalifikacji wojskowej podlegają głównie 19-letni mężczyźni urodzeni w 1996 r., ale także starsi mężczyźni, którzy nie posiadają określonej zdolności do czynnej służby wojskowej, a także osoby, które ukończyły 18 lat i zgłosiły się ochotniczo do pełnienia służby wojskowej.
W tym roku w powiecie średzkim do kwalifikacji wojskowej stanie 382 mężczyzn, w tym 16 z roczników starszych. Przed rokiem było ich 379, a rok wcześniej 391.
Do kwalifikacji staną również kobiety urodzone w latach 1991 - 1996, które w roku szkolnym 2014/2015 kończą naukę w szkołach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych. W tym roku będą to dwie panie (przed rokiem trzy, a dwa lata temu cztery).
Adnotacje w książeczkach wojskowych o przeniesieniu do rezerwacji będzie można uzyskać 2 kwietnia w godz. 8:00 - 12:00 w Starostwie Powiatowym.
krzem