RADLINIEC. W miniony weekend w Radlińcu odbyło się doroczne spotkanie miłośników róż w szkółce Rosarium. W tym roku Polskie Towarzystwo Różane ustawiło stanowisko eksperckie i zorganizowało Konkurs Różany. Odbyła się także prelekcja przybliżająca hodowlę nowych odmian róż
Już po raz szósty otwarto w lipcowy weekend szkółkę róż Rosarium w Radlińcu dla klientów i sympatyków. Tak jak w latach ubiegłych, w trakcie Weekendu Różanego można było obejrzeć pola różane oraz krzewy uprawiane w pojemnikach, zapoznać się z nowymi odmianami w ofercie, porozmawiać, poradzić się, wymienić doświadczeniami i oczywiście zrobić zakupy z dodatkowym rabatem.
Podczas spotkania odbyły się warsztaty fotograficzne z Tomkiem Ciesielskim. Warsztaty przeznaczone były dla wszystkich miłośników ogrodnictwa, ze szczególnym nastawieniem na tych kochających róże. Na warsztatach zgłębiono wiedzę, jak za pomocą prostych domowych sposobów uatrakcyjnić swoje fotografie róż. Dzięki warsztatom uczestnicy dowiedzieli się czego użyć, by ratować się przed niedogodnościami pogodowymi. Wreszcie poznali kilka sposobów na to, by sąsiadka, rodzina i znajomi z zachwytem wzdychali oglądając wykonane fotografie w internecie.
Nie zabrakło też dodatkowych atrakcji. Artyści z niezwykłej, poznańskiej kwiaciarni Kwiaty&Miut przygotowali pokazy tworzenia kompozycji kwiatowych z różami w roli głównej. Uczestnicy spotkania zobaczyli jak można komponować proste dekoracje kwiatowe korzystając z otaczającej nas przyrody i jak sprawić, by jak najdłużej wyglądały świeżo i atrakcyjnie. W trakcie prezentacji można było dowiedzieć się, jak w zróżnicowany kompozycyjnie sposób, krzewy róż były i są prezentowane w rosariach polskich i nie tylko. Ponadto byliśmy świadkami pokazu przygotowania dekoracji na stół, a na zakończenie wspólna zabawa w robienie wianków.
W trakcie Weekendu Różanego osoby, które przybyły do Radlińca miały możliwość wzbogacić się o wiedzę i praktyczne umiejętności wykorzystania róż, którymi podzieliła się Barbara Zimoch coach ICF i konsultantka Ayurwedy Instytutu JIva w Faridabad w Indiach. Pani Barbara podczas prelekcji mówiła o Ayurveda, najstarszym holistycznym systemie medycznym, w którym wykorzystuje się uzdrawiające właściwości róż stosując je w diecie i do różnorodnych sposobów pielęgnacji ciała i uzdrawiania duszy.
W tym roku w Radlińcu przy gospodarstwie „zaparkował" Food Truck Arizona Pastrami, który serwował dania kuchni amerykańskiej, w szczególności pyszne buły z pastrami w różnych kompozycjach. Pastrami to w 100 procentach wołowina z mostka, długo marynowana w ziołach i przyprawach, następnie wędzona w niskiej temperaturze oraz gotowana na parze, po to by uzyskać kruche i aromatyczne mięso. Była też oferta dla najmłodszych - pyszne, chrupiące na zewnątrz i miękkie w środku frytki belgijskie.
Róże już od trzydziestu lat są podstawowym obszarem działalności Rosarium Szkółki Róż, która gospodarzy obecnie na ponad 4 ha mając ponad 500 odmian, a będzie więcej. Szkółka specjalizuje się w uprawie gatunków i odmian róż naturalnych, parkowych, róż historycznych, pnących, angielskich, nostalgicznych, okrywowych, wielkokwiatowych, wielokwiatowych, kanadyjskich i miniaturowych oraz do patio. Dodatkowo, aby ułatwić klientom dostęp do produktów, prowadzona jest sprzedaż wysyłkowa roślin.
Dzięki kontraktom, umowom licencyjnym z hodowcami z Niemiec każdego roku w ofercie przybywa kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt nowych pozycji. Są to nowoczesne odmiany, silnie pachnące, o atrakcyjnych kwiatach, dostosowane do warunków atmosferycznych i temperatur panujących w Polsce. Większość z nich charakteryzuje się bardzo dużą odpornością na choroby grzybowe. Krzewy produkowane w szkółce to odmiany mrozoodporne, nie wymagające specjalnego zabezpieczenia na zimę, a także intensywnego przycinania. Wiele z tych odmian to róże o bardzo efektownych i pięknie pachnących kwiatach.
(tom)