W poniedziałek, 2 listopada, starosta Ernest Iwańczuk oraz członek zarządu Michał Matelski wzięli udział w odbiorze prac wykonanych w ramach modernizacji wiaduktu kolejowego Średzkiej Kolei Powiatowej. Modernizacja pozwoli na bezpieczną eksploatację wiaduktu przez kolejne długie lata
Wykonane prace modernizacyjne objęły założenie nowej izolacji oraz odnowienie części elewacji (prace nie mogły toczyć się w obrębie sieci trakcyjnej), położenie nowych podkładów. Wartość prac to 251.295,46 zł. Prace wykonała firma Tormel.
Przypomnijmy, że w tym roku prace remontowe na terenie Średzkiej Kolei Powiatowej są dużo intensywniejsze niż w latach poprzednich. Jest to związane z przyznaniem pomocy przez powiat średzki, gminy Środa i Zaniemyśl, a także pozyskaniem szyn. Wykonywano m.in. remont torowiska na odcinku Polwica w kierunku Zaniemyśl. Tor ma długość 220 m. Nastąpiła wymiana szyn z typu 6 na s 49. W sumie wykorzystanych zostało 320 sztuk nowych podkładów i 300 ton tłucznia.
Remont polegał na usunięciu starych warstw ziemi z kamieniami, odtworzeniu rowów, odbudowie podsypki tłuczniowej, ułożeniu nowego toru oraz regulacji w planie i profilu. Po remoncie zostaną uzyskane maksymalne parametry eksploatacyjne przewidziane dla kolei wąskotorowych z trwałością na około 25 lat.
- Przypomnę, że do końca kwietnia przyszłego roku odbierzemy 6 km szyn, podkładki i łubki o wartości rynkowej około 1 mln zł, które udało się mi pozyskać w tym roku dzięki wojewodzie wielkopolskiemu Łukaszowi Mikołajczykowi oraz przy pomocy wicestarosty Małgorzaty Wiśniewskiej-Zabłockiej. Wymiana torowiska jest realizowana dzięki przeznaczeniu na ten cel środków w budżecie powiatu oraz gmin Środa i Zaniemyśl - mówił "Średzkiej" Michał Matelski.
(k)