Hodowcy gołębi z Sulęcinka Krzysztof i Krzysztof Piotr Pawłowscy zostali wicemistrzami Generalnego Mistrzostwa Polski, a także wicemistrzami Europy Środkowej w Intermistrzostwie
Wyniki zawodów były znane już w listopadzie, ale dekoracje mistrzów miały miejsce w minionych tygodniach. Krzysztof Pawłowski i jego syn Krzysztof Piotr zajmują się lotowaniem gołębi pocztowych od 2002 roku. Na co dzień mieszkają w Sulęcinku, gdzie Krzysztof prowadzi gospodarstwo rolne oraz pasiekę. Krzysztof Piotr z kolei jest doktorantem w Katedrze Ekonomii i Polityki Gospodarczej w Agrobiznesie, na Wydziale Ekonomiczno-Społecznym Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. W ostatnich latach stał się także odpowiedzialny za produkcję roślinną w rodzinnym gospodarstwie, które w 2020 roku obchodzić będzie swoje stulecie.
Pierwotnie do PZHGP należał tylko Krzysztof senior, lecz od samego początku dzielił pasję z synem, który już jako 9-latek towarzyszył ojcu we wszystkich czynnościach związanych z uczestnictwem gołębi w wyścigach. Po niespełna kilku latach Krzysztof Pawłowski zaczął odgrywać znaczącą rolę w rywalizacji na szczeblu sekcji, oddziału i okręgu. W 2012 roku po raz pierwszy zbliżył się do krajowej elity tego sportu, zdobywając tytuł II wicemistrza Regionu VI (w Polsce w chwili obecnej jest 7 regionów podzielonych ze względu na położenie geograficzne) oraz 27. miejsce w Polsce w Generalnym Mistrzostwie Polski. Kolejny krok zrobiony został w 2015 roku, poprzez zdobycie tytułu wicemistrza Regionu VI oraz zajęcie 17. miejsca w Polsce w kategorii A (krótki dystans, loty do 400 km).
W 2017 roku oficjalnie do tandemu lotowego dołączył Krzysztof Piotr. I to właśnie wtedy rozpoczęły się spektakularne sukcesy. Hodowcy z Sulęcinka zdominowali rywalizację na szczeblu okręgu i regionu. Przyszły też sukcesy krajowe i międzynarodowe.
Krzysztof i Krzysztof Piotr Pawłowscy zostali wicemistrzami Generalnego Mistrzostwa Polski, uzyskując trzeci wynik w historii tego mistrzostwa. W rywalizacji tej uczestniczy ponad 40 tys. hodowców z całej Polski! Generalne Mistrzostwo Polski to także najbardziej prestiżowe zawody, które są odzwierciedleniem wyników gołębi w lotach na wszystkich dystansach (od 100 do 800 km). Uroczyste wręczenie nagród z tej okazji miało miejsce 13 stycznia podczas 67. Ogólnopolskiej Wystawy Gołębi Pocztowych w Sosnowcu.
Jeszcze większym osiągnięciem okazało się zdobycie tytułu wicemistrza Europy Środkowej w Intermistrzostwie. W rywalizacji tej bierze udział niespełna 60 tys. hodowców z państw Europy-Środkowo Wschodniej. Podaje się również, że łączna liczba gołębi tych hodowców to około 4 miliony! Obecnie Intermistrzostwo to najbardziej prestiżowe mistrzostwo dla hodowców z Europy Środkowej ze względu na swój szeroki zasięg terytorialny i międzynarodowy charakter. Uroczysta gala wręczenia nagród, na którą zaproszono ścisłą elitę europejskiego sportu gołębiarskiego, miała miejsce 26 stycznia, podczas VI Środkowoeuropejskiej Wystawy Gołębi Pocztowych w Trenczynie, malowniczo położonej, górskiej miejscowości na Słowacji. Nagrody wręczali prezydenci narodowych związków hodowców gołębi pocztowych Polski, Czech, Węgier oraz Słowacji.
Sukcesy Krzysztofa i Krzysztofa Piotra Pawłowskich odbijają się także szerokim echem w świecie hodowców gołębi pocztowych. Dzięki wybitnym wynikom hodowla została zaprezentowana w prestiżowym albumie „Top Hodowle 2018", w którym znaleźli się najlepsi hodowcy z Polski i Europy. Z kolei w grudniowym numerze ogólnopolskiego czasopisma „Poradnik Hodowcy" znalazł się reportaż „Perfekcja, konsekwencja, pasja" - źródło sukcesów rodziny Pawłowskich z Oddziału Słupca". Okładkę numeru zdobił najlepszy gołąb wicemistrzów Polski i Europy, który od tego momentu zyskał przydomek „Celebryta".
Warto wspomnieć, że Krzysztof i Krzysztof Piotr Pawłowscy przy okazji rewelacyjnych wyników w lotach gołębi pocztowych starają się promować zarówno miejscowość, w której mieszkają jak i powiat średzki. Jak sami mówią, gdyby rok temu ktoś powiedziałby im, że zostaną wicemistrzami Polski i Europy, z pełną stanowczością odpowiedzieliby: niemożliwe. Jednak, jak się okazuje, należy marzyć, marzenia zamieniać w cele, a cele konsekwentnie realizować, bo... niemożliwe nie istnieje!
(r)