Masowe szczepienia ruszyły w ubiegły czwartek od rana. Szpital Średzki był do akcji przygotowany bardzo dobrze. Aby usprawnić przebieg szczepienia, punkt przeniesiono z budynku przy ul. Szarytek do głównego budynku szpitala. Ale...

Około północy minister Dworczyk poinformował na Tweeterze, że rejestrować mogą się także pacjenci 40+ i 50+. System rejestracji rozgrzał się do czerwoności, a młodsze osoby dostawały terminy nawet na następny dzień. W końcu okazało się, że system padł, a następnego dnia duża część terminów dla 40+ i 50+ została anulowana.

Dla szpitala w Środzie awaria centralnego systemu spowodowała ogromne perturbacje. Bez systemu nie można było dokonywać ostatecznych rejestracji i potwierdzenia szczepienia. W efekcie przed szpitalem zaczęła rosnąć kolejka, a opóźnienia w najtrudniejszym momencie sięgały nawet 3 godzin.

- Nie mieliśmy wpływu na to, co się dzieje. Staraliśmy się rejestrować wszystkich ręcznie, ale i tak do końca dnia wszystkie dane muszą być wprowadzane do systemu. Na szczęście w pewnym momencie system ruszył - mówi prezes Szpitala Średzkiego Paweł Dopierała.

Szczepienia zaczęły się od rana, ale jedna ze szczepionek zamiast o godz. 12:00 przyjechała dopiero o 14:00. W kolejce panowała napięta atmosfera, ludzie kłócili się, sprzeczali. Nie brakowało przepychanek.

Dopiero ochotnicy ze straży pożarnej i w końcu strażnicy miejscy pomogli w przywróceniu porządku. Tymczasem w szpitalu pracowały nawet cztery zespoły szczepiące w jednej chwili. W sumie w proces szczepienia było zaangażowanych 20 osób, w tym pracownicy administracji.

- Staraliśmy się informować mieszkańców, że nikt nie straci możliwości szczepienia, ale jeśli o godz. 14:00 szczepiliśmy osoby z godz. 11:15, było wiadomo, że ci z 14:00 mogą wrócić do domu i przyjechać trochę później. Mieszkańcy raczej woleli jednak zostać i pilnować swojej kolejki.

Kiedy system już działał, szczepienie przebiegało sprawnie. - Na koniec dnia okazało się, że mamy tylko pół godziny spóźnienia w stosunku do planu - mówi Paweł Dopierała.

W sumie w ciągu dwóch dni udało się zaszczepić prawie 1 tys. osób. 95 procent były to osoby z gminy Środa i powiatu średzkiego.

(kóz)