Zakłady Mięsne Skiba S.A. chcą około 2025 roku uruchomić produkcję w swoim nowym zakładzie w okolicach Chwałkowa, w gminie Środa. Firma w najbliższych latach będzie prowadziła sprawy związane z potrzebnymi decyzjami, projektem i samą budową wielkiej firmy. Docelowo ma w niej pracować nawet kilkuset pracowników
We wtorek do Środy przyjechał Andrzej Skiba, prezes spółki Zakłady Mięsne Skiba S.A. Spotkał się ze starostą średzkim Ernestem Iwańczukiem i burmistrzem Piotrem Mielochem. Prezes mówił o planach związanych z budową zakładu w gminie Środa.
Z informacji, jakie uzyskaliśmy w Starostwie Powiatowym w Środzie wynika, że ubojnia i przetwórnia mają ruszyć w 2025 roku. Do tego czasu firma będzie załatwiać sprawy formalno - prawne związane z inwestycją, wykona projekty i wybuduje zakład. Prezes Andrzej Skiba miał deklarować, że firma zamierza kupować żywiec od lokalnych producentów, głównie z powiatu średzkiego.
Przypomnijmy, że przy okazji tej inwestycji w Środzie od dłuższego czasu rozmawia się na temat konieczności rozbudowy oczyszczalni ścieków, a także zaopatrzenia w wodę. To dwa poważne problemy, z którymi musi sobie poradzić gmina, a także firma. MPECWiK już przedstawił plany dotyczące rozbudowy oczyszczalni, a także rozwiązać wodnych. Inwestycje sięgają wielu milionów złotych. Oczywiście nie są one związane tylko z budową ZM Skiba.
Sama firma oficjalnie nie informuje obecnie, jak duży przerób planuje w zakładzie w gminie Środa. Nie ma jednak żadnych wątpliwości, że będzie on ogromny.
Zakłady Mięsne Skiba mają swoją siedzibę w Chojnicach, w województwie pomorskim. Ubojnia w Igłach, należąca do ZM Skiba, jest jednym z największych i najnowocześniejszych w Polsce. Specjalizuje się w produkcji i sprzedaży mięsa wieprzowego. Potencjał zakładu to ubój i rozbiór 300 sztuk trzody chlewnej na godzinę! Natomiast druga ubojnia - bydła - jest zlokalizowana w Czersku - 30 km od Chojnic. Same zakłady mięsne mają ponad 25-letnią tradycję. Zaczęło się przed wielu laty od niewielkiego zakładu, zatrudniającego zaledwie 12 pracowników. W ofercie Zakładów Mięsnych Skiba było wówczas 20 produktów, zaś ich odbiorcami byli najbliżsi znajomi, rodzina i lokalni odbiorcy. Dzisiaj nadal jest to firma rodzinna, jedna z największych w Polsce.
(k)