GIECZ. Zapowiada się ciekawe wydarzenie historyczne. Za półtora miesiąca w Gieczu rozegrana zostanie bitwa z 1919 roku
Giecz tym razem zagra Bobrujsk. Przypomnijmy, że podczas inscenizacji w Grodziszczku giecki skansen zamienia się w różne miejsca z historii Piastów. Tylko w pierwszej na pewno był Gieczem, gdy widzowie obejrzeli najazd księcia Brzetysława. Później bywało z tym różnie, a ostatnio Giecz wcielił się w rolę Kijowa sprzed dokładnie tysiąca lat. Z kolei w samym Gieczu cztery lata temu nad Moskawą odtworzona została już bitwa, ale... nad Bzurą. W 2014 roku w Gieczu odbyła się inscenizacja - widowisko historyczna pod tytułem "Wielkopolanie walczą! Bzura 1939". W inscenizacji wzięły udział liczne grupy rekonstrukcyjne z całej Polski, a przygotowało ją Studio Historyczne „Huzar" razem z wielkopolskimi Stowarzyszeniami Rekonstrukcji Historycznej. Widowisko przedstawiło wydarzenia z okresu walk z września 1939 roku. Fabuła oparta była na wojennych wspomnieniach mieszkańca Giecza Wacława Piechockiego, który został w 1939 roku zmobilizowany i brał udział w kampanii wrześniowej.
Tym razem łączka na Moskawą zagra okolice białoruskiego Bobrujska sprzed stu lat. W 1918 Bobrujsk był miejscem walk i koncentracji I Korpusu Polskiego pod dowództwem gen. Józefa Dowbora-Muśnickiego. W sierpniu 1919 twierdza i miasto zostały zajęte przez Kombinowaną Dywizję Wielkopolską gen. Konarzewskiego m.in. z użyciem czołgów - po raz pierwszy użytych w tej wojnie. W okolicach miasta toczyły się walki z bolszewikami. W październiku 1919 Wielkopolanie z 1. Dywizji Strzelców Wielkopolskich - 14. Wielkopolskiej Dywizji Piechoty rozbili radziecki kontratak, biorąc do niewoli 1500 jeńców. Wojsko Polskie w Bobrujsku pozostawało do lipca 1920 r.
Od półtora roku uczniowie ze szkół w Gieczu, Dominowie i Murzynowie Kościelnym uczestniczą w warsztatach prowadzonych przez Studio Historyczne "Huzar" z Koszalina. Odbywają się one właśnie w ramach przygotowań do gminnych obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Efektem trwających przygotowań będzie zaplanowana na 15 września rekonstrukcja historyczna. W przygotowaniu rekonstrukcji bitwy z 1918 roku weźmie też udział dziewięcioosobowa grupa gimnazjalistów z Giecza.
Widowisko zaplanowano z rozmachem. Przed czterema laty w inscenizacji wzięło udział około 30 osób, pojazd pancerny i dwa motocykle. W użyciu było działko przeciwpancerne. Było dużo pirotechniki oraz broni hukowej.
Tym razem zaplanowano udział około 70 uczestników. W czasie trwającego 45 minut widowiska użyte zostaną dwa czołgi Renault FT-17, dwie armaty oraz do 16 kawalerzystów. Nie zabraknie pirotechniki.
Widowisko w Gieczu zaplanowano na sobotę 15 września. Samorząd gminny chce w ten sposób uczcić 100-lecie odzyskania niepodległości. Widowisko, wraz z ponad rocznymi warsztatami, w sumie kosztować będzie około 75 tys. zł.
Inscenizatorzy przyjadą do Giecz już dzień wcześniej, w piątek 14 września, gdy w Janowie rozegrana zostanie gra terenowa dla młodzieży. W sobotę odtworzona zostanie bitwa oraz odbędzie się piknik historyczny. W jego czasie obejrzeć będzie można historyczne pojazdy wojskowe oraz spróbować wojskowej grochówki.
Patronat honorowy nad widowiskiem "Wielkopolanie walczą - Bobrujsk 1919" objął wójt gminy Dominowo Krzysztof Pauter. Patronat prasowy sprawuje "Gazeta Średzka".
krzem