Wojciech Ziętkowski jako kandydat na burmistrza Środy, Marcin Bednarz jako kandydat na starostę średzkiego - w poniedziałek odbyła się konwencja wyborcza Komitetu Wyborczego Wyborców Wojciecha Ziętkowskiego Zawsze dla Średzian. - Nie osiągnęliśmy szczytu, to dopiero wstęp - mówił burmistrz, który Środą rządzi już od 16 lat
Komitet Wyborczy Wyborców Wojciecha Ziętkowskiego Zawsze dla Średzian rozpoczął swoją kampanię niestandardowo, bo w autobusie komunikacji miejskiej. Burmistrz Wojciech Ziętkowski, starosta Marcin Bednarz oraz kandydaci na radnych w poniedziałek o godz. 18:29 wsiedli do autobusu regularnej linii na przystanku przy bibliotece publicznej i przejechali nim nad Jezioro Średzkie. Ich konwencja wyborcza odbyła się w restauracji MaxMarina. Tam kilkanaście minut później rozpoczęła się konwencja pod hasłem miejskim "Po pierwsze mieszkańcy" i powiatowym "Solidarny powiat".

Wyznaczamy kierunki
- Nasza grupa to szereg ludzi reprezentujących różne środowiska, różne profesje. Mamy różne poglądy, różne sympatie, ale o tym nie rozmawiamy i nie kłócimy się. Nie zajmujemy się zwarami ideologicznymi. My zajmujemy się tworzeniem warunków dla rozwoju naszej społeczności. Rozmawiamy o projektach, planach, szukamy środków na ich realizację - mówił burmistrz Wojciech Ziętkowski.
Burmistrz podkreślał, że średzianie są bardzo kreatywni, przedsiębiorczy i pracowici, o czym świadczą chociażby dane dotyczące podatku dochodowego. Jak mówił, w Jarocinie podatek ten jest płacony średnio o 30 procent niżej, w Śremie 20 procent, a we Wrześni 15 procent. I dlatego, zdaniem Wojciecha Ziętkowskiego, samorząd ma przede wszystkim mieszkańcom nie przeszkadzać, a jedynie tworzyć warunki dla rozwoju, inwestowania i działania. - Jako samorząd tylko wyznaczamy kierunki i zdejmujemy przeszkody, aby miasto mogło się rozwijać.
- Gmina, którą przejmowałem 16 lat temu była hen hen za Murzynami, nie obrażając naszych braci Afrykańczyków - mówił burmistrz. I przypominał, że w tym czasie udało się zrobić bardzo wiele rzeczy, o których niegdyś myślano, że nie są do zrealizowania. - Czy kiedyś przypuszczaliśmy, że będziemy mieć bezpłatną komunikację miejską? A dziś komunikacja działa nie tylko w Środzie i gminie, ale w powiecie, a nawet poza jego granicami - podkreślał burmistrz. I po raz kolejny akcentował, że Środa należy do wzorcowych gmin w kraju, jeśli chodzi o rozwiązania przedszkolne. W Środzie każde dziecko bez problemu dostaje się do przedszkola, a rodzice mogą kontynuować swoją działalność zawodową.
Burmistrz mówił o szpitalu, który w jego opinii był wcześniej miejscem, gdzie ludzie bali się leczyć, a teraz wracają tam.
Zdaniem Wojciecha Ziętkowskiego, tak dynamiczny rozwój gminy spowodował, że samorząd nie musi już się zajmować tylko sprawami podstawowymi, ale może skierować swoją uwagę na wyższe potrzeby związane ze spędzaniem wolnego czasu.
Burmistrz chwalił też starostę Marcina Bednarza za jego pracę, pomysły, konsekwencję, która pozwala mu naprawiać w powiecie wieloletnie zaniechania.
- Nie ma takich rzeczy, których nie udałoby nam się zrobić dla naszych mieszkańców - mówił Wojciech Ziętkowski.

Przyciąganie inwestorów
- Powiat musi być solidarny. Co to był za powiat, w którym mieszkańcy jednej gminy nie mieli komunikacji, aby przejechać do drugiej gminy, czy też dostać się do stolicy powiatu? - pytał starosta średzki Marcin Bednarz, lider listy Zawsze dla Średzian do powiatu, przypominając o działającej bezpłatnej komunikacji. - Prowadziliśmy w tej kadencji wiele działań, niektóre skończyliśmy, niektóre są w trakcie. Mam nadzieję, że mieszkańcy dobrze je ocenią, ale też będą oczekiwać ich kontynuacji.
Starosta mówił, że w tej kadencji samorząd powiatowy przyciągnął wielu poważnych inwestorów, którzy kupili ziemię od samorządu za dobrą cenę i jeszcze wybudują swoje firmy, które dadzą kolejne miejsca pracy. - Wiemy, jak to kontynuować - deklarował Marcin Bednarz i mówił o coraz wyższych notowaniach średzkiego samorządu powiatowego w rankingach.
Marcin Bednarz obarczył odpowiedzialnością za stan Jeziora Średzkiego rząd i spółkę Polskie Wody. - Nie możemy narzekać i czekać, aby coś z tym zrobić. Podobnie jak w wielu innych zadaniach szukamy rozwiązań, potem środków i sami naprawiamy sytuację - mówił.

Silne listy
Podczas poniedziałkowej konwencji Zawsze dla Średzian przedstawiło także listy kandydatów do Rady Miejskiej i Rady Powiatu w Środzie. W czterech okręgach do tej pierwszej liderami są Elżbieta Małgowska, Wojciech Ziętkowski (może jednocześnie startować w wyborach na burmistrza i do rady gminy), Róża Frąckowiak i Arkadiusz Mroczyk. W sumie z tej listy do Rady Miejskiej wystartuje aż 13 obecnych radnych miejskich i jeden powiatowy.
Wielką niespodzianką jest brak na liście Pawła Dopierały, obecnego przewodniczącego Rady Miejskiej, który w ubiegłym tygodniu podjął decyzję, że nie będzie startować w wyborach do średzkiego samorządu. Stało się tak, chociaż miał ubiegać się o mandat z drugiego okręgu, z numerem 1.
Liderem listy do powiatu w okręgu średzkim jest obecny starosta Marcin Bednarz, liderem listy z Nowego Miasta - Stefan Kominek, a z okręgu Zaniemyśl, Krzykosy, Dominowo - Renata Jarzembowska. W sumie z listy Zawsze dla Średzian startuje aż 6 obecnych radnych powiatowych.
Po raz pierwszy z listy burmistrza Ziętkowskiego wystartuje przedstawiciel Narodowej Środy. Podczas konwencji jako kandydat do samorządu powiatu Paweł Jóźwiak mówił, że jego celem jest ograniczenie imigrantów w powiecie średzkim.
(kóz)