W niedzielę, w lesie w Janowie, odbyły się uroczystości z okazji 75. rocznicy zrzutu broni dla Armii Krajowej. Po dwuletniej przerwie na uroczystości pojawiło się wojsko. Nad terenem zrzutu przeleciał wojskowy Herkules
Na polanie w lesie koło leśniczówki w Janowie co roku upamiętniana jest największa w okolicach Środy akcja bojowa Armii Krajowej w czasie II wojny światowej ­ operacja przejęcia zrzutu broni dla Armii Krajowej. W nocy z 14 na 15 września 1943 roku w rejonie gajówki Janowo, na polu pomiędzy wsią Wysławice a lasem biegnącym w kierunku wsi Węgierskie, samolot Halifax z nowozelandzką załogą dokonał zrzutu dwunastu pojemników zaopatrzeniowych.
Miejsce zrzutu broni leży na styku czterech gmin, a organizatorami uroczystości patriotycznej w lesie nieopodal Janowa co roku są gminy Kostrzyn, Środa Wielkopolska, Dominowo i Nekla oraz Nadleśnictwo Czerniejewo.
Po odśpiewaniu hymnu w Kręgu Pamięci Ruchu Oporu w Wielkopolsce zostały złożone kwiaty. Kwiaty składali m.in. europosłanka Krystyna Łybacka, posłanka Bożena Szydłowska, wicemarszałek województwa Wojciech Jankowiak, radna wojewódzka Mirosława Katarzyna Kaźmierczak, burmistrzowie Wojciech Ziętkowski (Środa), Karol Balicki (Nekla) i Szymon Matysek (Kostrzyn) oraz wójt Krzysztof Pauter (Dominowo).
Polową mszę św. koncelebrowali księża z dekanatu kostrzyńskiego. Oprawę muzyczną całej uroczystości zapewniła orkiestra dęta Ochotniczej Straży Pożarnej ze Środy.
Po mszy odbędzie się apel poległych. Przez dwa lata uroczystość w Janowie odbywała się bez wojska i salwy honorowej. Wcześniej uroczystość w Janowie była jedyną w powiecie średzkim z uczestnictwem wojska, ale żeby uniknąć apelu smoleńskiego organizatorzy zrezygnowali z udziału wojskowych. Nie było więc wojskowej salwy honorowej, a zastąpił ją wystrzał z armatki wiwatówki ze średzkiego Kurkowego Bractwa Strzeleckiego. Oprawę zapewniali harcerze z Kostrzyna, Środy i Zaniemyśla.
W tym roku do lasu w Janowie powróciło wojsko. Na uroczystość przyjechali żołnierze z Powidza. Dodatkowo nad uczestnikami uroczystości w momencie, gdy umilkło echo po salwie honorowej, przeleciał wojskowy Herkules z 33. Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu. Herkulesy to największe samoloty używane przez wojsko polskie.
Po apelu poległych przed kapliczką Chrystusa Frasobliwego, która upamiętnia Wawrzyńca Chałupkę, zostały złożone wiązanki kwiatów. Oprócz władz samorządowych składali je m.in. honorowy obywatel gminy Dominowo Jerzy Golba, Jan Lubas jako były wójt gminy Dominowo, delegacja PSL z Dominowa, seniorzy ze Stowarzyszenia Złoty Wiek, strażacy z OSP Murzynowo Kościelne oraz delegacje uczniów i nauczycieli z szkół w Murzynowie Kościelnym, Dominowie, Gieczu, Pławcach oraz ze Szkoły Podstawowej nr 2 ze Środy. Uroczystość miała jak zwykle piękną oprawę - przybyły aż 25 poczty sztandarowe, w tym po raz pierwszy sztandar OSP ze Środy.
W tym roku Stowarzyszenie Historyczno - Kulturalne im. hrabiego Adolfa Bnińskiego w Gułtowach przygotowało publikację o zrzucie w Janowie. Specjalny numer Gułtowskich Zeszytów Historycznych można było otrzymać podczas uroczystości.
krzem