W piątek została uruchomiona fontanna na Starym Rynku. Wcześniej Zakład Gospodarki Komunalnej uruchomił pięć innych fontann
Od kilkunastu dni działają fontanny w parku Łabędzie, parku Starościńskim, na plantach, przy banku Santander i przy Urzędzie Miejskim. W piątek została uruchomiona fontanna na Starym Rynku. - Będzie ona działać do pierwszych jesiennych przymrozków - mówi Waldemar Owczarzak, dyrektor ZGK.
Przypomnijmy, że fontanna na Starym Rynku została otwarta 9 listopada i zamknięta po 20 minutach z powodu nadciągających mrozów. Fontannę wybrali do realizacji średzianie podczas głosowania nad ubiegłorocznym budżetem obywatelskim. Pomysł zgłosiła ówczesna radna miejska Elżbieta Małgowska.
W posadzce Starego Rynku znajdują się 24 dysze, które wyrzucają strumieniami wodę do góry. Mechanizm sprawia, że strumień może sięgać nawet 4 m, ale w praktyce w środku będzie to 1,5 m, a na zewnętrz około 60 cm. Woda może tryskać w sposób ciągły lub naprzemienny. Dysze są podświetlane. Kolorami można sterować. Nie ma problemu, aby w święta narodowe woda z fontanny była podświetlona w barwy narodowe, w dni poświęcone diabetykom na niebiesko, a amazonkom na różowo. Próbkę tych możliwości można było zobaczyć w listopadzie, a teraz już na bieżąco wieczorami.
W sezonie fontanna będzie działać w sposób normalny w godz. 7:00 - 22:00, a potem przez dwie godziny na nieco wolniejszych obrotach. Podświetlenie wody uruchamiać się będzie razem z oświetleniem ulicznym na Starym Rynku. Kiedy zapalą się lampy, także fontanna zacznie świecić.
Fontannę wykonała firma C4Y Katarzyna Zasieczna z Poznania. Kosztowała 494 tys. zł.

(kóz)