- Praca nad folderem trwała wiele miesięcy - opowiada Krystyna Stachowiak, naczelnik Wydziału Rozwoju i Promocji w Urzędzie Miejskim w Środzie. - Zaczęliśmy w lipcu ubiegłego roku. Na początku braliśmy pod uwagę dodruk poprzedniego folderu sprzed czterech lat. Ale okazało się, że wiele rzeczy jest już w nim nieaktualnych.
Urząd pracę nad folderem powierzył Januszowi Świdurskiemu, z którym gmina współpracuje od czasu poprzedniego folderu. Fotograf przyjeżdża do Środy na wszystkie najważniejsze wydarzenia, ale także wtedy, kiedy po prostu jest potrzebny. Przy folderze odpowiada nie tylko za zdjęcia, ale także za skład i druk. Urząd chce otrzymać wydawnictwo gotowe.
- To my przygotowaliśmy listę, na czym zależy nam, by znalazło się w folderze. Fotograf przyjeżdżał do gminy w soboty, niedziele, organizowałam spotkania, a on fotografował - mówi Krystyna Stachowiak. - Tych spotkań było bardzo dużo. Ale zależało nam, aby folder był elegancki, wypełniony wieloma zdjęciami z różnych obszarów.
Pracownicy Wydziału Rozwoju i Promocji wybierali do folderu spośród około 2 tys. gotowych zdjęć. W całym procesie uczestniczył burmistrz Wojciech Ziętkowski, do którego zawsze należało ostatnie słowo. Wreszcie materiał był wybrany.
Później do urzędu trafił egzemplarz próbny, przeprowadzono korektę i po akceptacji ostatecznej wersji folder trafił do druku. Folder został wydrukowany w nakładzie 1 tys. egzemplarzy. W sumie wszystkie koszty jego produkcji zamknęły się w kwocie 32 tys. zł.
- Folder cieszy się dużym zainteresowaniem. Liczę, że wystarczy nam przynajmniej na rok - mówi Krystyna
Stachowiak. - Jak będzie trzeba, to może dodrukujemy.
Ponieważ folder ma służyć przede wszystkim promocji gminy i trafiać głównie poza jej granice, w Urzędzie Miejskim przygotowywana jest dla mieszkańców wersja elektroniczna, którą już niedługo będzie można pobrać na komputer z strony urzędu.
Folder to jednak niejedyne wydawnictwo ze Środy. Urząd Miejski w dużo mniejszych nakładach przeznaczonych na wyjątkowe okazje wydrukował zbiór 18 widokówek, m.in. z kolegiatą, Starym Rynkiem, budynkiem Urzędu Miejskiego, dworem w Koszutach, pałacem w Winnej Górze, kościołami w Mącznikach i Winnej Górze. Zbiór ma napisy, podobnie jak folder, w języku polskim, angielskim, niemieckim, francuskim i rosyjskim.
Prawdziwą perełką są znaczki pocztowe wyemitowane przez Pocztę Polską na zlecenie Urzędu Miejskiego. Na znaczkach znalazły się herb Środy, widok kolegiaty z figurą św. Wawrzyńca oraz znaczy plakat z napisem "Środa Wielkopolska Miasto ludzi Aktywnych". Znaczkami można opłacać przesyłki o wadze do 350 g.
Urząd zlecił także druk wpinek w klapy w marynarki. Na wpince znalazł się herb miasta. Są też oczywiście rzeczy drobniejsze, jak długopisy, temperówki i małe gadżety. Stanowią one często uzupełnienie nagród dla najmłodszych. Trudno wyobrazić sobie gminę bez takich promocyjnych wydawnictw i gadżetów.
(kóz)