Miasto należy sobie wymyślić i kierować się wcześniej nakreślonym planem. Zrównoważony rozwój jest bowiem sprawą kluczową. Bo rozwój sam w sobie, sprowadzający się do budowania coraz większego budżetu, jest drogą donikąd
Tydzień temu pisaliśmy o konieczności nakreślenia rozwoju ścieżek rowerowych, jako ważnego elementu bezpiecznego transportu w mieście. Zwracaliśmy uwagę, że żadna ze średzkich ścieżek pieszo - rowerowych nie prowadzi bezpośrednio do szkoły. A przecież wydawałoby się nam, że chcemy, aby uczniowie do szkoły bezpiecznie dojeżdżali rowerami. Nic z tego.
Dzisiaj więcej miejsca poświęcamy miejskiej zieleni. Bo niestety, od lat, może nawet dziesiątek lat, nie tworzymy w Środzie nowych miejsc parkowych. To zjawisko niesamowite, że Środa szczyci się wielkim przyrostem terenów mieszkaniowych. Co z tego, skoro nie idzie za tym rozwój terenów zielonych, cz też po prostu tworzenie nowych parków. Miasto ma co prawda w planie nowy park przy ul. Kosynierów, ale jego budowa rozpoczyna się opornie. Tymczasem jako miasto powinniśmy myśleć już o kolejnych takich miejscach.
Kilkanaście lat temu moi znajomi, którzy przyjeżdżali do Środy, z zachwytem mówili, że mieszkam w zielonym mieście. Ta refleksja była dla nich ważniejsza niż widok kolegiaty, jeziora, czy wieży ciśnień albo kolejki. Zieleń była dla nich wyznacznikiem czegoś lepszego.
Chyba wtedy nie do końca to rozumiałem. Dziś widzę to lepiej i zdecydowanie bardziej doceniam w starszej części miasta, a ubolewam, kiedy myślę o nowszej. Zrównoważony rozwój miasta musi prowadzić do budowy nowych parków nasadzania drzew przy nowych ulicach, myśleniu o nowych placach zabaw, przedszkolach. Bez tego nasze miasto w pewnych swoich regionach stanie się po prostu zwykłym blokowiskiem. A przecież chcemy tego unikać.
Moim zdaniem to my, wybierając nowe mieszkania powinniśmy developerom zadawać szereg ważnych pytań. Powinny one dotyczyć także, a może przede wszystkim miejskiej zieleni, chodników i dróg, ścieżek rowerowych. Wybierając, zacznijmy wymagać. W końcu kupujemy za oszczędności całego życia, czy też za kredyt na całe życie. Nie warto skupiać się tylko na cenie metra kwadratowego mieszkania, w którym chcemy spędzić wiele lat swojego życia. Mamy prawo do zdecydowanie czegoś więcej.
Dlatego jako społeczność lokalna powinniśmy - i mamy do tego prawo - wymyślić sobie dobre do życia miasto. Nie tylko dla siebie, ale także dla naszych dzieci i wnuków.
Zbigniew Król
zbigniew.krol@gazetasredzka.pl