Na samym początku widownia mogła wysłuchać pięciu konkursowych prelekcji trwających po trzydzieści minut każda, na scenie pojawiali się kolejno Paweł Pabian, Łukasz Bartoszewicz, Emil Witt, Marcin Gabruk oraz Artur Czermak. Każdy z nich opowiedział o swojej podróży, a także podzielił się fotografiami i filmami ze swoich wyjazdów, by wszyscy mogli poczuć się odkrywcami.
Po prezentacjach jury oraz publiczność wybrali swoich zwycięzców, do których powędrowały dyplomy wraz z dwoma statuetkami - jedna jako nagroda zdobyta głosami widzów, druga po głosowaniu jury. Publiczność nagrodziła Pawła Pabiana za prelekcję „Diadem Polskich Gór", a jury zdecydowało się przyznać pierwsze miejsce Marcinowi Gabrukowi za „Mentawai - drzewo życia", zaś wyróżnienie powędrowało do Artura Czermaka za „Empiria. Reportaże z dwudziestu dwóch i jednej drogi na Wschód".
Po części konkursowej przyszła część na opowieści zaproszonych gości. Pierwszy na scenie pojawił się Łukasz Supergan - wytrawny piechur pokonujący świat o własnych nogach - opowiadający o przejściu 1500 kilometrów przez Ziemię Świętą, poznając od nowej strony Izrael oraz Palestynę. Po pustynnej wędrówce na scenie pojawiła się Aleksandra Świtow - zeszłoroczna laureatka prezentacji konkursowych, w tym roku wchodząca w skład jury - opowiadająca o swojej podróży do Birmy zwanej również Mjanmą. Wyjaśniła, dlaczego środa trwa tam tylko dwanaście godzin i jak żyje się w pływających wioskach. Z Azji przenieśliśmy się do Ameryki Południowej za sprawą Michała Worocha, który mimo swojej niepełnosprawności i poruszania się na wózku inwalidzkim, wraz z przyjacielem przejechali z Ziemi Ognistej aż do Alaski. Podzielił się z widzami historiami z dwunastomiesięcznej podróży, która pokazała wszystkim, że niemożliwe nie istnieje.
VI. edycję Festiwalu Podróżniczego „Bez Granic" zwieńczyły opowieści Denisa Urubki - legendy współczesnego himalaizmu, zdobywcy Korony Himalajów i Karakorum oraz uczestnika akcji ratunkowej na Nanga Parbat. Podzielił się licznymi nagraniami, a także zdjęciami ze wszystkich lat wspinaczki i zdobywania kolejnych szczytów oraz wytyczenia nowej drogi na Czo Oju czy pierwszych zimowych wejść na dwa ośmiotysięczniki - Makalu i Gaszerbrum II.
W tym roku nie brakowało niezwykłych prelekcji, dzięki którym VI. edycja Festiwalu Podróżniczego „Bez Granic" dostarczyła wszystkim niezapomnianych emocji oraz pozwoliła odbyć podróż po całej kuli ziemskiej.
Aleksandra Hrynkiewicz