Za nami VI. edycja Festiwalu Podróżniczego „Bez Granic" organizowanego przez Klub Szalonego Podróżnika w Środzie. W ubiegłą sobotę mieszkańcy mogli wysłuchać opowieści z najróżniejszych zakątków świata - była przeprawa przez amazońską dżunglę, autostopowa wyprawa trwająca siedem miesięcy, odkrywanie tajemnic indonezyjskich plemion czy wdrapywanie się na górskie szczyty
Na samym początku widownia mogła wysłuchać pięciu konkursowych prelekcji trwających po trzydzieści minut każda, na scenie pojawiali się kolejno Paweł Pabian, Łukasz Bartoszewicz, Emil Witt, Marcin Gabruk oraz Artur Czermak. Każdy z nich opowiedział o swojej podróży, a także podzielił się fotografiami i filmami ze swoich wyjazdów, by wszyscy mogli poczuć się odkrywcami.
Po prezentacjach jury oraz publiczność wybrali swoich zwycięzców, do których powędrowały dyplomy wraz z dwoma statuetkami - jedna jako nagroda zdobyta głosami widzów, druga po głosowaniu jury. Publiczność nagrodziła Pawła Pabiana za prelekcję „Diadem Polskich Gór", a jury zdecydowało się przyznać pierwsze miejsce Marcinowi Gabrukowi za „Mentawai - drzewo życia", zaś wyróżnienie powędrowało do Artura Czermaka za „Empiria. Reportaże z dwudziestu dwóch i jednej drogi na Wschód".
Po części konkursowej przyszła część na opowieści zaproszonych gości. Pierwszy na scenie pojawił się Łukasz Supergan - wytrawny piechur pokonujący świat o własnych nogach - opowiadający o przejściu 1500 kilometrów przez Ziemię Świętą, poznając od nowej strony Izrael oraz Palestynę. Po pustynnej wędrówce na scenie pojawiła się Aleksandra Świtow - zeszłoroczna laureatka prezentacji konkursowych, w tym roku wchodząca w skład jury - opowiadająca o swojej podróży do Birmy zwanej również Mjanmą. Wyjaśniła, dlaczego środa trwa tam tylko dwanaście godzin i jak żyje się w pływających wioskach. Z Azji przenieśliśmy się do Ameryki Południowej za sprawą Michała Worocha, który mimo swojej niepełnosprawności i poruszania się na wózku inwalidzkim, wraz z przyjacielem przejechali z Ziemi Ognistej aż do Alaski. Podzielił się z widzami historiami z dwunastomiesięcznej podróży, która pokazała wszystkim, że niemożliwe nie istnieje.
VI. edycję Festiwalu Podróżniczego „Bez Granic" zwieńczyły opowieści Denisa Urubki - legendy współczesnego himalaizmu, zdobywcy Korony Himalajów i Karakorum oraz uczestnika akcji ratunkowej na Nanga Parbat. Podzielił się licznymi nagraniami, a także zdjęciami ze wszystkich lat wspinaczki i zdobywania kolejnych szczytów oraz wytyczenia nowej drogi na Czo Oju czy pierwszych zimowych wejść na dwa ośmiotysięczniki - Makalu i Gaszerbrum II.
W tym roku nie brakowało niezwykłych prelekcji, dzięki którym VI. edycja Festiwalu Podróżniczego „Bez Granic" dostarczyła wszystkim niezapomnianych emocji oraz pozwoliła odbyć podróż po całej kuli ziemskiej.
Aleksandra Hrynkiewicz