Do wtorku w powiecie średzkim nie było stwierdzonego ani jednego przypadku zarażenia koronawirusem. 10 osób zostało poddanych kwarantannie, kolejnych 7 powracających z zagranicy było objętych nadzorem na zasadzie kwarantanny. Ale nie znaczy to, że życie biegnie normalnie
W ostatnich dniach, gdzie tylko jest to możliwe, nastąpiły bardzo poważne ograniczenia w funkcjonowaniu urzędów, organizacji, a przede wszystkim sklepów.

Codzienne posiedzenie sztabu
Od ubiegłego tygodnia codziennie, także w weekend, pod przewodnictwem starosty Ernesta Iwańczuka zbiera się Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego. W zespole działają szefowie wszystkich najważniejszych średzkich służb, m.in. Maria Deręgowska - dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Środzie, Paweł Dopierała - prezes Szpitala Średzkiego, szefowie policji i straży pożarnej, burmistrz i wójtowie. Wójtowie z gmin powiatu nie przyjeżdżają do Środy, ale łączą się ze sztabem za pomocą łączy internetowych.
- Wszystkie służby raportują, jak wygląda sytuacja w powiecie, z jakimi problemami się spotykają, wymieniamy doświadczenia i sprawdzamy, czego brakuje dla zapewnienia bezpieczeństwa - mówi starosta Ernest Iwańczuk.
Codziennie sztab publikuje na stronie internetowej Starostwa Powiatowego (także na profilu na Facebooku), komunikaty o aktualnym stanie zagrożenia. Zawsze jest tam także zawarta informacja o najważniejszych telefonach alarmowych. Informacje te są udostępniane przez Starostwo Powiatowe około południa. Codziennie udostępniamy je także na naszym profilu na FB.
Starostwo przygotowało także informacje w językach rosyjskim, niemieckim i angielskim. Wiele wskazuje na to, że szczególnie osoby z Ukrainy, które pracują na naszym terenie, mogą być niedostatecznie poinformowane, gdzie szukać pomocy w razie wystąpienia objawów chorobowych. Dlatego tak konieczna jest akcja informacyjna dla obcokrajowców.

Zmiany w handlu
Po szale zakupów spożywczych, jaki ogarnął przerażonych średzian w ubiegłym tygodniu, sytuacja zdecydowanie się poprawiła i unormowała. Nie ma obecnie praktycznie żadnych problemów z zaopatrzeniem w produkty spożywcze, w sklepach jest praktycznie wszystko i to w dużych ilościach. W ubiegłym tygodniu z godziny na godzinę zaczęło w sklepach brakować na przykład mięsa, czy niektórych środków higieny. Szczególnym zainteresowaniem cieszył się papier toaletowy.
W sobotę sytuacja wyglądała już dobrze. Od poniedziałku nie ma żadnych problemów. Pojawiły się także płyny do dezynfekcji.
Część sklepów wprowadziła obostrzenia. Do niektórych może wchodzić jednocześnie po kilka osób, a reszta musi oczekiwać na zewnątrz. Tak jest także w aptekach. W sklepach pojawiły się instrukcje, aby w kolejkach do kas nie stawać od siebie bliżej niż w odległości 1 - 1,5 metra. Są też sklepy, gdzie przy kasach zdecydowano się na dodatkowe zabezpieczenia. W jednym ze sklepów mięsnych przy ladach pojawiły się skrzynki, aby klientów nieco oddalić od sprzedawców.

Akcje pomocowe
W internecie pojawiły się akcje pomocowe, które mają na celu m.in. pomaganie innym, na przykład w zrobieniu zakupów. Na Facebooku funkcjonuje grupa Widzialna Ręka Środa Wlkp. "Lądujesz na przymusowej kwarantannie lub obawiasz się ruszyć z domu, i okazuje się, że potrzebujesz zakupów lub masz ważną sprawę do załatwienia lub przegadania na skajpie, potrzebujesz pomocy dla dziecka, bo szkoły pozamykane albo psa trzeba wyprowadzić lub przejąć na jakiś czas. A może potrzebujesz pogadać z drugą osobą. Nie czekasz na młodszego aspiranta, ale piszesz tu i razem dogadujemy szczegóły, jak pomóc i kto się tego podejmie. Pamiętajcie, że piszemy tu raczej o pomocy nieodpłatnej" - pisze administrator.
W Środzie prowadzona jest także akcja zbierania pieniędzy na zakup niezbędnego sprzętu dla Szpitala Średzkiego. Akcję znajdziecie na stronie zrzutka.pl pod hasłem "Koronawirus - pomoc dla szpitala w Środzie Wlkp.". Wczoraj na koncie było już ponad 23 tys. zł. Założony cel to 30 tys. zł.

Urzędy pracują, ale należy dzwonić
Starostwo Powiatowe i Urząd Miejski pracują obecnie normalnie, ale interesanci mają dostęp tylko do biura podawczego na parterze. Pozostałe biura są wyłączone. Sprawy należy załatwiać drogą telefoniczną lub mailową. Tylko w sprawach niezwykle pilnych, niecierpiących zwłoki, należy kontaktować się osobiście.
W miarę normalnie praca odbywa się w Wydziale Spraw Obywatelskich w Urzędzie Miejskim i Wydziale Komunikacji w Starostwie Powiatowym. Starostwo do odwołania zawiesiło udzielanie porad prawnych osobiście. Świadczenia nieodpłatnej pomocy prawnej odbywają się za pośrednictwem telefonu i maila (telefon 61 286 62 27).
Powiatowy Urząd Pracy w Środzie także zmienił model swojego funkcjonowania. Do odwołania PUP będzie pracował w trybie ograniczonym. Tym samym odwołane zostały wszystkie zaplanowane na marzec indywidualne wizyty i konsultacje. Kontakt z pracownikami jest możliwy telefonicznie i elektronicznie (numery telefonów podane są w komunikacie na stronie internetowej PUP).
Także Urząd Skarbowy w Środzie prosi o rezygnację z wizyt osobistych. Średzki KRUS także zawiesza bezpośrednią obsługę interesantów. Podobnie sytuacja wygląda w MPECWiK-u i innych spółkach.
Ośrodek Pomocy Społecznej w Środzie także prosi o ograniczenie kontaktu osobistego z instytucją i załatwianie spraw telefonicznie pod numerem 61 285 35 80 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej. Osoby, które mają przyznane świadczenie Ośrodka Pomocy Społecznej w Środzie zaplanowane do wypłaty w kasie OPS, a posiadają konto bankowe proszone są o przesłanie pocztą tradycyjną pisma i podanie numeru konta, na który zostanie przelana pomoc (pismo powinno zawierać imię i nazwisko, numer konta i nazwę banku oraz podpis osoby, na którą przyznano pomoc). W razie jakichkolwiek pytań i wątpliwości należy kontaktować się telefonicznie.
OPS wprowadził zakaz odwiedzin i wizyt w Domu Pogodnej Jesieni. Nie mogą tam obecnie przychodzić osoby, które nie są mieszkańcami DPJ. "Zadbajmy wspólnie o bezpieczeństwo seniorów, którzy należą do grupy wysokiego ryzyka" - apeluje OPS.
Zamknięto także, na razie do 25 marca, działalność placówki wsparcia dziennego dla dzieci „KOMPAS".

Orliki zamknięte, schronisko także
Zakład Gospodarki Komunalnej podjął także decyzję o czasowym zamknięciu średzkich orlików. Wszystko dlatego, że w sobotę zrobiło się na jedynym z nich tłumnie i młodzież zaczęła prowadzić rozgrywki. ZGK zamknął dla osób z zewnątrz, także dla wolontariuszy, schronisko dla zwierząt.
Należy się jednak liczyć z tym, że możliwe są kolejne obostrzenia.
(kóz)