Trochę niespodziewanie zrobiła nam się prawdziwa zima z silnymi opadami śniegu i całkiem przyzwoitym mrozem. A wydawało się, że takich zim w Środzie już nie doświadczymy
Silne opady śniegu, i to jeszcze przy kilkustopniowym mrozie, zawsze powodują problemy na drogach. Jak pada, po prostu robi się ślisko i kierowcy oraz piesi muszą szczególnie uważać. I tak zazwyczaj się dzieje. Bo najmniej wypadków i kolizji ma miejsce zazwyczaj wtedy, gdy warunki drogowe są trudne. Wówczas nikt nie pozwala sobie na chwilę nieuwagi.
Nie mam wątpliwości, że w te dni służby drogowe robią wszystko, co w ich mocy, aby drogi były przejezdne To, że nie są czarne, jest oczywiście kwestią temperatury. Mieszanka piasku i soli przy pewnych temperaturach jest po prostu nieskuteczna. Z mrozem i opadami musimy dać sobie radę jeszcze przez kilka dni. Mimo wszystko do wiosny jest coraz bliżej, a to na pewno napawa optymizmem.
W dzisiejszym wydaniu „Średzkiej" nie brakuje ciekawych materiałów. Ja zachęcam do zapoznania się z artykułem dotyczącym 1 procenta, czyli z wykazem naszych lokalnych instytucji, które warto wesprzeć wskazując je w swoim PIT. Będziemy także publikować dane osób prywatnych, które szukają wsparcia na walkę o zdrowie i życie. Dlatego zachęcam takie osoby z naszego powiatu, by przesłać konieczne informacje na naszego redakcyjnego maila.
Piszemy dziś także o podatkach i obowiązkowych opłatach, jakie ponoszą mieszkańcy naszego powiatu. Gdzie zatem w powiecie żyje się taniej, gdzie najdrożej? Różnice w podatkach oczywiście są, inne są też opłaty za śmieci. Zawsze można się oczywiście zastanawiać, skąd biorą się te różnice, ale to już temat na zupełnie inną dyskusję.
Piszemy o sprawach bardzo pozytywnych, bo przecież takimi są otwarcia kina, galerii i muzeum. Rzecz jasna brakuje w tym roku lodowiska, czekamy na otwarcie branży fitness i restauracji. Ciągle nie wiadomo, jak długo to jeszcze potrwa.
Zachęcam do przeczytania rozmowy z Jackiem Majdańskim, dyrektorem szkoły w Starkówcu Piątkowskim, który przy swojej placówce chce posadzić las, a już ma tam niewielki sad. Dzieci będą miały okazję, by zobaczyć, jak las się rodzi i powoli buduje, jak wiele potrzeba czasu, aby coś powstało. Lubię takie motywy, zwłaszcza, jeśli mają służyć edukacji, lepszemu poznaniu przyrody i praw rządzących naszym jakże kruchym światem. Bez wątpienia w szkołach niezwykle ważna jest nauka dotycząca zrównoważonego rozwoju, klimatu i czyhających na nas zagrożeń.
Zbigniew Król
zbigniew.krol@gazetasredzka.pl