prezes Średzkiego Towarzystwa Kulturalnego
Wiele pracy zarząd ŚTK włożył w przygotowania jubileuszu 50-lecia działalności. Obchodziliśmy go przez cały tydzień. Było na pewno ciekawie, kulturalnie i bez fajerwerków, nie licząc tych na urodzinowym torcie.
Postanowiliśmy, że po tym jubileuszu zostanie jakiś ślad. Są to nasze nowe i bardzo ciekawe wydawnictwa. Są platany, które - mam nadzieję - będą rosnąć do końca świata, są kamienie z nazwiskami 10 średzian. Doczekaliśmy się otwarcia Galerii Miejskiej, w której oglądać można obrazy Danuty Muszyńskiej-Zamorskiej. Jest film oraz makieta XVIII-wiecznej Środy. Skąd pomysł na taki prezent? Byliśmy może przed 2 czy 3 laty w Środzie Śląskiej i tam widzieliśmy taką piękną makietę. Kiedy rozpoczynaliśmy przygotowania do naszej uroczystości, w czasie „burzy mózgów" wspominaliśmy nasze podróże, w tym do Środy Śląskiej i doszliśmy do wniosku, że moglibyśmy dać taki właśnie prezent, czyli makietę, którą postanowiliśmy też pokazać w ruchu. Teraz modne są takie wizualizacje i mnie się to bardzo podoba.
Szukaliśmy wykonawcy. Kiedyś spotkałam się z panią Romaną Gierczyńską, rozmawialiśmy na różne tematy, w tym o naszym pomyśle i wówczas jej syn zdecydował się nam pomóc. Makietę i film przygotował Ryszard Gaffling - Gierczyński. Obraz chcieliśmy ożywić, stąd oprócz głosu lektora, którym był Mariusz Urbański, słychać też kopyta końskie. Efekt jest rewelacyjny.
Makietę będzie można oglądać w Galerii Miejskiej na Starym rynku. Tam w przyszłości będzie można, mam nadzieję, zobaczyć film. Średzianie będą mogli go zobaczyć niedługo - kiedy uzyskamy do niego prawa autorskie. Chciałabym, żeby zobaczyło go jak najwięcej osób, bo naprawdę warto. Dlatego mamy pomysł, by był on wyświetlany w kinie Baszta przed seansami, w czasie różnych spotkań kulturalno - edukacyjnych, np. w galerii.
Not. pik