25 października w przy ul. 20 Października w Środzie z jednego z pomieszczeń w budynku gospodarczo - garażowym (wolnostojącym, murowanym z dachem dwuspadowym pokrytym dachówką) wydobywał się dym
Drzwi do pomieszczenia były uchylone i strażacy podali jeden prąd wody na palące się elementy składowane w pomieszczeniu, a następnie wyniesiono je na zewnątrz, gdzie zostały dogaszone drugim prądem wody. Pomieszczenie zostało oddymione za pomocą wentylatora osiowego. Sąsiadujące pomieszczenia i poddasze sprawdzono kamerą termowizyjną - zagrożenia nie stwierdzono. Na miejsce skierowano strażaków z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej ze Środy i Ochotniczej Straży Pożarnej z Brodowa - łącznie trzy pojazdy gaśnicze, drabinę mechaniczną i 10 strażaków.
W minionym tygodniu, czyli w okresie od 24 do 30 października, na terenie powiatu średzkiego straż pożarna interweniowała 11 razy, w tym aż pięć razy gasiła pożary.
Zielniki - pożar śmietnika
24 października w Zielnikach strażacy z JRG Środa ugasili pożar śmieci w metalowym śmietniku.
Środa - fałszywy alarm w Kupcu Średzkim
24 października w nocy strażacy otrzymali zgłoszenie z monitoringu pożarowego Kupca Średzkiego. Na miejsce skierowano dwa pojazdy gaśnicze i drabinę mechaniczną z JRG Środa. Po przybyciu strażaków na miejsce zdarzenia, pożaru nie stwierdzono (zadziałała czujka na poziomie 1), a obiekt sprawdzono kamerą termowizyjną oraz detektorami wielogazowymi. Alarm okazał się fałszywy.
Jarosławiec - sadze w kominie
26 października przyjęte zostało zgłoszenie od mieszkańca budynku wielorodzinnego w Jarosławcu o pożarze sadzy. Z komina nie wydobywał się ogień, a przewód kominowy w mieszkaniu był ciepły. W chwili przybycia piec był już wygaszony. Strażacy przeczyścili szczotką kominiarską przewód dymowy, w którym doszło do pożaru sadzy oraz wyczyścili wyczystkę kominową. Następnie za pomocą kamery termowizyjnej sprawdzono temperaturę przewodu kominowego - bez wskazań zagrożenia. Przy pomocy detektora wielogazowego sprawdzono pomieszczenia mieszkań przyległych do komina na obecność tlenku węgla.
Środa - płomienie na słupie
26 października z otworu rewizyjnego słupa oświetleniowego w Środzie przy ul. Prądzyńskiego wydobywał się dym oraz płomienie. Na miejsce przybyli strażacy z JRG Środa, którzy po sprawdzeniu braku napięcia ugasili pożar przy pomocy gaśnicy proszkowej.
Sulęcinek - śmieci w ogniu
29 października w Sulęcinku, przy ul. Głównej, strażacy z miejscowej OSP ugasili pożar plastikowego kontenera na śmieci oraz leżącej przed nim sterty kartonów.
Strażacy na drogach
26 października przyjęto zgłoszenie od dyspozytora policji w Środzie, że na jednym pasie drogi krajowej numer 11 na moście nad Wartą w Lubrzu awarii uległ samochód ciężarowy i nastąpił wyciek płynów eksploatacyjnych. Strażacy z OSP Nowe Miasto po usunięciu plamy płynu chłodniczego przy pomocy sorbentu, kierowali ruchem do czasu przemieszczenia samochodu ciężarowego na pobliski parking.
28 października w Murzynówku, na drodze krajowej numer 11, wpadł do rowu i przewrócił się na bok samochód ciężarowy z naczepą przewożący drewniane podkłady kolejowe. Po odłączeniu akumulatorów w samochodzie ciężarowym strażacy kierowali ruchem. Na miejsce skierowani zostali strażacy z OSP Krzykosy i JRG Środa.
28 października strażacy z OSP Krzykosy zneutralizowali plamę rozlanych płynów oraz uprzątnęli pozostałości po kolizji z jezdni w Murzynówku, na drodze krajowej numer 11.
Chwilę później, ale już 29 października, również w Murzynówku na drodze krajowej numer 11, doszło do kolejnej kolizji. Do zderzenia dwóch samochodów doszło w odległości około 500 metrów od prowadzonych działań przez zastęp OSP Krzykosy i policję (neutralizacja płynów po kolizji). Strażacy zostali przedysponowani na miejsce zdarzenia. Dwóm osobom z samochodu osobowego marki Mercedes (dzieci w wieku ok. 8 lat) udzielono kwalifikowanej pomocy przedmedycznej (wsparcie psychiczne, termoizolacja, kołnierz ortopedyczny), a do momentu przyjazdu zespołu ratownictwa medycznego osoby poszkodowane znajdowały się w pojeździe pożarniczym, a następnie zostały przekazane przybyłym na miejsce ratownikom, którzy przetransportowali je do szpitala. Pozostałe działania polegały na odłączeniu akumulatorów w pojazdach, oświetleniu miejsca zdarzenia, kierowaniu ruchem i neutralizacji rozlanych płynów eksploatacyjnych.
krzem