Spotkanie zorganizowała radna Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Mirosława Katarzyna Kaźmierczak. Wcześniej radna i dyrektor biblioteki spotkały się podczas posiedzenia komisji kultury sejmiku. Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu wydają regularnie książki poświęcone dziejom wielkopolskich miast. Ukazało się już 19 tomów tej serii.
- Chcielibyśmy wydać "Dzieje Środy" wspólnie z samorządem miasta Środy. Pokrycie kosztów wydawnictwa leżałoby po stronie samorządu, natomiast nasza instytucja odpowiadałaby za stronę merytoryczną przedsięwzięcia, od znalezienia autorów po druk - mówi dyrektor Bednarska. Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu współpracuje z Instytutem Historii UAM w Poznaniu i stamtąd zapewne byliby autorzy, natomiast konieczne byłoby znalezienie recenzentów z terenu Środy.
Problemem mogą być koszty. Dziś wydanie około 500-stronicowej monografii w nakładzie około 2 - 3 tys. zł to około 80 tys. zł. Tyle musiałaby wydać gmina na publikację książki.
- Burmistrz optymistycznie przyjął propozycję. To nie jest zadanie na chwilę, nawet nie na rok. Samorząd musi zastanowić się, czy zechce skorzystać z naszej propozycji. Liczę, że przygotowanie i wydanie książki to czas około 3 lat - mówi dyrektor Bednarska.
Ostatnia i jedyna książka, kompleksowo opisująca historię Środy, została wydana w 1990 r. Dyrektor Lena Bednarska mówi, że autorzy na pewno chętnie korzystaliby z tamtego wydania, ale na pewno dzieje po 1945 roku wymagałyby napisania zupełnie na nowo. Poza tym od tamtego czasu pojawiły się nowe źródła historyczne oraz odkrycia archeologiczne. Inne okresy historyczne zapewne także wymagałyby przejrzenia i weryfikacji.
- Czekamy na zielone światło od burmistrza. Jeśli je dostaniemy, ruszamy do pracy - mówi dyrektor Bednarska.
(k)