W szkołach, bibliotekach, różnych miejscach publicznych cała Polska czytała w ostatnich dniach „Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego. Ale były też miejsca, gdzie dla najmłodszych wybierano inne lektury
W Środzie to Narodowe Czytanie odbyło się już po raz czwarty. Fragmentów „Przedwiośnia" posłuchać można było w sobotnie przedpołudnie na Starym Rynku. Organizatorem było Starostwo Powiatowe w Środzie. Tradycyjnie już rolę narratora pełniła dyrektor Biblioteki Publicznej w Środzie Małgorzata Walasek, która witała organizatorów, osoby czytające, a także przechodniów, którzy choćby na chwilę zatrzymywali się, by posłuchać, jak 18 osób czyta streszczenie dzieła St. Żeromskiego. M. Walasek przypomniała również, że powieść wydana została w 1924 r. w kilka lat po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Dlaczego podkreślam tę okoliczność? Z kilku powodów. Po pierwsze, jej akcja dzieje się tuż przed, w trakcie i zaraz po odzyskaniu wolności. Jest ta powieść zatem świadectwem tamtych czasów, pisana niemal na gorąco przez świadka a zatem jest świadectwem mającym niemal wartość dokumentalną - mówiła M. Walasek. - Jako powieść o przedwiośniu wolnej Polski znakomicie wpisuje się w obchody 100-lecia niepodległości i po trzecie, bo godna naszej uwagi jest jej wartość czysto literacka. Jest to książka warta naszego czasu i skupienia.
Starosta Marcin Bednarz dodawał, że ma nadzieję, że to czytanie będzie naszym wspólnym małym wkładem w uczczenia 100-lecia niepodległości, a dzieła Żeromskiego, jego zdaniem, czyta się z przyjemnością.
„Przedwiośnie" czytali przedstawiciele samorządu, jednostek organizacyjnych, organizacji społecznych, mediów. W sumie 18 osób - Bartosz Wieliński, Maria Mielcarzewicz, Anna Zejma-Olender, Daniel Rydian, Małgorzata Kaczmarek, Ewelina Zawielak, Maria Deręgowska, Agnieszka Piątek, Bernadeta Staszak, Zbigniew Król, Marcin Bednarz, Marek Kostka, Joanna Marusik, Bogusława Deiksler, Małgorzata Frąckowiak, Jarosław Płociński, Zofia Tomczak i Hanna Sęk.
Zmiany w przygotowanym przez Kancelarię Prezydenta PR tekście na bieżąco w książkach śledziła grupa uczniów z klasy policyjnej z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. Później mogli zdobyć okolicznościową pieczęć.
Akcje Narodowego Czytania zorganizowano też w Bibliotece Pedagogiczne i średzkich szkołach. W szkole ZOO uczniowie mogli przybić w swoich książkach pamiątkową pieczęć. W Szkole Podstawowej nr 3 natomiast najmłodsi mieli okazję posłuchać lektur bardziej dla nich zrozumiałych. Klasy I wysłuchały fragment "Plastusiowego pamiętnika" Marii Kownackiej, klasy II zasłuchiwały się w "Rekreacjach Mikołajka" Rene Gościnnego, a klasy III poznały historię "Zezi i Gilera" Agnieszki Chylińskiej.
pik