Po blisko 3 miesiącach zamknięcia znów można zwiedzać Muzeum Ziemi Średzkiej „Dwór w Koszutach"
Zgodnie z nowymi przepisami, od 1 lutego otwarte dla zwiedzających zostały muzea i galerie artystyczne. Dzięki temu od wtorku można znów w realu zwiedzać Muzeum Ziemi Średzkiej „Dwór w Koszutach". Jak informuje Jacek Piotrowski, dyrektor placówki, w muzeum w Koszutach jednocześnie może przebywać 6 osób. Zwiedzający muszą mieć założone maseczki i zachowywać dystans społeczny.
Niestety, zgodnie z przepisami, nie ma możliwości zwiedzania muzeum razem z przewodnikiem. By ułatwić gościom zwiedzanie indywidualne, pracownicy muzeum przygotowali w każdym pomieszczeniu specjalne tablice informacyjne, mające choć w jakimś stopniu zastąpić „żywego" przewodnika.
Po wiosennym lockdownie muzeum w Koszutach było otwarte przez wakacje i pierwsze miesiące powakacyjne. W tym czasie w Koszutach odbył się m.in. bardzo ciekawy wernisaż prac Marii Romany Gierczyńskiej. Wystawa „Janowi Kochanowskiemu: Tradycja... Myśli ważne na ziemi, myśli ważne w niebie" otwarta została w sierpniu. Była to już kolejna w ostatnich latach wystawa artystki z pobliskiego Kijewa, której tym razem udało się w bardzo interesujący sposób połączyć świat swoich dzieł z zabytkowymi wnętrzami i eksponatami dworu w Koszutach. „Pożenić" te dwa światy udało się znakomicie, dzięki czemu, chodząc po pomieszczeniach dworu, zwiedzający jednocześnie wchodzili w świat szachistów, pielgrzymów, płaczek, sarmatów, błaznów, aniołów i modlitw, przedstawionych za pomocą oryginalnych, abstrakcyjnych wycinanek.
Ostatnią przed kolejnym zamknięciem muzeum ekspozycją była wystawa prac fotografików z Wielkopolskiego Związku Artystów Plastyków pt. „Bezkres światła". Październikowa wystawa odbyła się w ramach 5. Wielkopolskiego Festiwalu Fotografii im. Ireneusza Zjeżdżałki. Warto dodać, że w ubiegłym roku Wielkopolski Związek Artystów Plastyków obchodził swoje pięciolecie i właśnie z tej okazji odbyło się w Wielkopolsce kilka wystaw. Jedną z nich była właśnie wystawa „Bezkres światła" w Koszutach. Wystawę można było oglądać do końca października. Z początkiem listopada muzeum w Koszutach zostało zamknięte ze względu na zagrożenie Covid-19.
Ekspozycja przeniosła się więc do internetu. Co kilka dni pracownicy muzeum prezentowali ciekawe eksponaty z muzealnych magazynów, przypominając wirtualnym zwiedzającym, że muzeum - mimo zamknięcia dla zwiedzających - nadal żyje i działa pełną parą.
Od wtorku muzeum można zwiedzać już realnie, choć na profilu placówki z pewnością nadal prezentowane będą co ciekawsze eksponaty.
Muzeum Ziemi Średzkiej „Dwór w Koszutach" zwiedzać można od wtorku do piątku w godz. 9:00 - 15:00. W soboty, niedziele i poniedziałki muzeum nieczynne dla zwiedzających.
(so)