To tytuł wystawy, którą od piątku można oglądać w Galerii Miejskiej przy Starym Rynku. Artyści z południa Polski zaprezentowali prace, przedstawiające szlacheckie dwory. Na wystawie nie mogło oczywiście zabraknąć Dworu w Koszutach
Od piątku do końca wakacji w Galerii Miejskiej oglądać można prace w ramach zbiorowej Ogólnopolskiej Wystawy Malarstwa i Grafiki pt. „Dwór polski". Swoje prace w galerii zaprezentowało aż 13 artystów: Dawid Adam Bicheński z Katowic, Rafał Jerzy Antoni Cierpiał z Częstochowy, Maria Dziopak z Warszawy-Konstancina, Anita Grobelak z Częstochowy, Wacław Jagielski z Nowego Sącza, Paweł Kotowicz z Krakowa, Eugeniusz Kozłowski z Człuchowa, Włodzimierz Kulej z Częstochowy, Irena Orzełek z Kłobucka, Marian Panek z Częstochowy, Daniel Pielucha z Działoszyna, Ireneusz Szymik z Kamiennej Góry oraz Michał Walczak z Częstochowy. Artyści z różnych regionów kraju, w różnych technikach malarskich i fotograficznych, uwiecznili polskie dwory, przekazując ich piękno i podkreślając ich znaczenie dla narodowej tożsamości. Na wystawie obejrzeć więc możemy m.in. dwór w Żelazowej Woli, Nagłowicach, Rudnikach Wieluńskich i Złotym Potoku. Poczesne miejsce na wystawie zajmuje oczywiście Muzeum Ziemi Średzkiej Dwór w Koszutach, przedstawiony tutaj w kilku różnorodnych odsłonach. Jak podkreślali twórcy, którzy przyjechali do Środy na otwarcie wystawy swoich prac, koszutski dwór zrobił na nich ogromne wrażenie, kiedy gościli w nim podczas ubiegłorocznego pleneru artystycznego „Zamek i okolice", zorganizowanego przez Stowarzyszenie Teatralne Legion z Kórnika. Plastycy nie kryli swojego zachwytu tym historycznym miejscem, pełnym uroku i onirycznej atmosfery. Jak podczas otwarcia wystawy przypomniał dyrektor Jacek Piotrowski, Dwór w Koszutach jest jedynym dworem w Polsce, posiadającym godność Pomnika Historii.
Gości i samych twórców powitał na wernisażu również pomysłodawca wystawy Marian Panek, który - jak stwierdził - traktuje dwór jako ostoję polskości. - Ta wystawa jest poświęcona mojej fascynacji dworem polskim - mówił podczas otwarcia wystawy. Swoją fascynacją, szczególnie dworem w Koszutach, podzielili się też pozostali artyści, goszczący w piątek w Środzie. Zgodnie podkreślali, że w dworze i szerzej - na ziemi średzkiej - czują się jak w domu.
Wystawę w galerii można oglądać prawie do końca wakacji, dokładnie do 30 sierpnia. Natomiast we wrześniu (4.09-13.09) prace będzie można oglądać w Muzeum Ziemi Średzkiej Dwór w Koszutach.
(so)