W ubiegły piątek zakończyły się półkolonie, prowadzone przez Ośrodek Kultury, a zorganizowane w Szkole Podstawowej nr 2. W drugim turnusie wzięło udział 42 dzieci z klas 1-4 szkół podstawowych. I spadł śnieg!
To było chyba najważniejsze wydarzenie tych półkolonii. Dawno bowiem nie było ferii zimowych ze śniegiem. W każdym razie w Wielkopolsce. Tym razem z powodu narodowej kwarantanny w ferie generalnie nie można było wyjeżdżać, ale na szczęście wreszcie nie tylko w górach sypnęło śniegiem. Dzieci bawiły się więc często na boisku przy ul. Lipowej, gdzie rozgrywały bitwy na śnieżki i lepiły bałwanki. Sportowo można się było też wyszaleć na hali sportowej, gdzie półkoloniści rozgrywali turnieje gimnastyczne i mecze piłkarskie.
W trakcie tego tygodnia, podobnie jak podczas pierwszego turnusu, w którym wzięło udział 24 uczestników, dzieci spędzały czas na zabawach integracyjnych i grach planszowych.
Nie brakowało oczywiście zajęć plastycznych. Było malowanie koszulek i kubeczków podczas zajęć pod hasłem „Zwariowana porcelana". Nie mogło też zabraknąć zajęć tanecznych, które tym razem poprowadziła Sandra Kaczmarek. Z kolei Klaudia Kulak poprowadziła zajęcia wokalne. Przy okazji dzieci budowały instrumenty muzyczne z kaszy i ryżu, by na koniec zagrać w półkolonijnej orkiestrze. Swoją kreatywność i poczucie humoru dzieci pokazały też podczas tworzenia kukiełek z kolorowych skarpet. Śmiechu było co nie miara, a kukiełki przydały się podczas zajęć teatralnych, poprowadzonych przez Agnieszkę Kaźmierczak.
W każdym tygodniu dzieci przyjmowały też gości specjalnych. Tydzień temu bardzo ciekawe spotkania poprowadzili z półkolonistami Hanna Sęk, która opowiadała o historii miasta oraz podróżnik Mariusz Jaworski, który mówił o swoich górskich wyprawach i pokazywał sprzęt wspinaczkowy. Hanna Sęk przyszła do półkolonistów również w tym tygodniu. Tym razem opowiadała milusińskim o historii kolejki wąskotorowej oraz średzkiej cukrowni.
Półkolonie zakończyła w piątek wyprawa do Ośrodka Kultury - miejsca, gdzie od lat organizowane były półkolonie zimowe i letnie. Tym razem dzieci gościły tu w ostatni dzień zajęć, oglądając na dużym ekranie film oraz biorąc udział w pokazach w ramach programu Mini Mam Talent.
Podobnie jak w latach ubiegłych podczas półkolonii trwała też akcja „Zwierzak. Nakarm psiaka". Jak podkreśla kierownik półkolonii Bogusława Błoszyk, karmy dla zwierząt zebrano bardzo dużo.
Ośrodek Kultury od wielu lat organizuje dla małych średzian zajęcia podczas ferii zimowych. W tym roku, z uwagi na obostrzenia epidemiczne, wyglądały one nieco inaczej. Przede wszystkim zajęcia odbywały się nie w budynku Ośrodka Kultury, ale Szkole Podstawowej nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi przy ul. Lipowej.
Półkolonie odbywały się zgodnie ze wszystkimi przepisami i z tzw. reżimie sanitarnym. Każdego dnia dzieci miały mierzoną temperaturę. Jak zwykle zajęcia prowadzili opiekunowie z Ośrodka Kultury, a kierownikiem półkolonii, podobnie jak w latach ubiegłych, była Bogusława Błoszyk z OK.
(so)