Od kilku tygodni w Galerii Miejskiej przy Starym Rynku w Środzie można nabyć książkę Niny Majewskiej-Brown „Florentyna i Konstanty. Zakładnicy miłości"
Przypominamy, że w lipcu we dworze w Koszutach odbyło się spotkanie z autorką książki, której akcja rozgrywa się między innymi na terenie ziemi średzkiej. Powieść Niny Majewskiej-Brown „Florentyna i Konstanty" to początek cyklu „Zakładnicy wolności". To pełna wzruszeń, lęków i dramatów saga rodzinna, osadzona w polskich realiach, sięgających końca XIX wieku. Flora i Konstanty Zabierzyńscy urodzili się w zaborze pruskim i tu zastała ich I wojna światowa. Nigdy nie było im dane doświadczyć, czym jest wolność i niepodległość. Co ciekawe, oprócz faktów historycznych, książka świetnie ukazuje tło społeczne i ówczesne rewolucyjne wprost zmiany obyczajowe. Jeżeli chodzi o fakty historyczne, sama autorka przyznaje, że na ostateczny kształt jej książki wielki wpływ miał regionalista ze Środy - Zbigniew Jóźwiak. To dzięki średzianinowi Majewska-Brown poszerzyła swoją wiedzę na temat powstania wielkopolskiego, walk i realiów tamtego czasu. Bo oprócz fabuły w książce opublikowane zostało też mnóstwo skanów materiałów źródłowych, dokumentów, archiwalnych zdjęć, a nawet starych rodzinnych przepisów kulinarnych. Właśnie w książce poznanianki opublikowany został pamiętnik powstańca wielkopolskiego - byłego kaprala Franciszka Jóźwiaka.
Książka, wydana przez Bellonę, obejmuje lata 1916-1924. Już wkrótce pojawią się kolejne tomy serii: „Cztery siostry" oraz „Rodzina Zabierzyńskich".
(so)