W ubiegły czwartek odbył się wernisaż wystawy fotograficznej "Kiedyś to było - średzki sport". Wystawę przygotowało Średzkie Towarzystwo Fotograficzne, a ekspozycja zawisła w galerii przy ul. Dąbrowskiego, w dawnym CIT
Wernisaż otworzył Bartłomiej Król, prezes Średzkiego Towarzystwa Fotograficznego. Potem mówił już Tadeusz Staśkowiak, kronikarz nie tylko średzkiego sportu, ale także dziejów miasta, ważnych i ciekawych postaci, jakie żyły w Środzie w ostatnich dziesięcioleciach. W ubiegły czwartek mówił jednak przede wszystkim o średzkim sporcie.
Tadeusz Staśkowiak mówił o Polonii Środa, klubie, który w tym roku obchodzi swoje 100-lecie. - Klub Polonia powstał w 1919, a potem 10 razy zmieniał swą nazwę: I tak w roku 1923, kiedy z braku pieniędzy groził mu upadek przejął go bogaty biznesmen i zmienił nazwę na Tabromik. A że ta zmiana niczego dobrego nie przyniosła, więc w roku 1926 klub przejęli miejscowi kupcy i nadali mu nazwę Pogoń - opowiadał Tadeusz Staśkowiak.
Po 1945 roku klub nosił nazwy Średzki Klub Sportowy, ZZK Polonia, Związkowiec, Unia, Kolejarz, Kolejarz - Polonia i wreszcie w roku 1957 wrócono do nazwy Polonia.
- Można też zadać sobie pytanie, skąd jest taka pewność, że ta dzisiejsza nasza Polonia rzeczywiście ma sto lat, skoro nie znaleziono żadnego dokumentu pisanego, który by to potwierdził. Tych wszystkich wątpiących mogę uspokoić. Tak się złożyło, że zaraz po maturze w roku 1953 pracowałem w średzkiej Cukrowni przy jednym biurku z panem Antonim Wróblewskim. Oboje byliśmy pasjonatami sportu, a w szczególności piłki nożnej, więc nasze przy biurkowe rozmowy, o czym mogły być jak nie o sporcie. W czasie jednej takiej rozmowy powiedział mi: „Wszystko zaczęło się 8 września 1919 r. Stęskniony za piłką nożną tego dnia z kolegami pojechaliśmy do Poznania obejrzeć towarzyski mecz ówczesnego mistrza Wielkopolski Unii Poznań z czołową drużyną Polski Pogonią Lwów..." Widowisko to tak pobudziło pana Antoniego, że po powrocie do domu nie mógł spać i postanowił w Środzie założyć drużynę piłkarską. Już 1 października tego samego roku z jego inicjatywy doszło do spotkania 33 osób i powołali klub, któremu nadali nazwę Polonia, a na jego historycznie pierwszego prezesa wybrali Adama Pankowskiego, znanego działacza społecznego i żarliwego patriotę - wyjaśniał początki klubu Tadeusz Staśkowiak.
Na wystawie można zobaczyć mnóstwo ciekawych fotografii, nie tylko piłkarskich, ale także związanych z hokejem na trawie, sekcjami hokeja na lodzie, motocyklową, bokserką i innymi. Najstarsze fotografie sięgają lat 20. ubiegłego wieku. Można też zobaczyć m.in. nieistniejącą od lat 60. bramę średzkiego stadionu i krytą drewnianą trybunę.
(kóz)