Przy pełnej widowni odbyła się tydzień temu Gala Średzkiego Tygodnia Tańca. Wydarzenie na pewno bardzo się podobało
Od 3 do 7 czerwca w auli i hali sportowej dawnego Gimnazjum nr 1 odbywały się bezpłatne warsztaty taneczne dla dzieci i młodzieży z cenionymi i znanymi nie tylko w Polsce, ale i za granicą tancerzami oraz choreografami. Zajęcia poprowadzili Natalia Zys - dyplomowana tancerka, założycielka Średzkiego Stowarzyszenia Tańca Współczesnego, Nicole Rutkowska- gimnastyczka oraz goście specjalni: Paweł Malicki - tancerz Polskiego Teatru Tańca, wykładowca w Ogólnokształcącej Szkole Baletowej w Poznaniu, Anna Kapera-Borkowska - zwyciężczyni programu „You Can Dance" i Piotr Szwarc - uczestnik programów „Mam Talent" i „You Can Dance". Warsztaty były niesamowitym przeżyciem dla uczestników. Chętnych do wzięcia udziału w zajęciach nie zabrakło. Aula zapełniła się po brzegi młodymi pasjonatami tańca.
Finał Średzkiego Tygodnia Tańca miał miejsce w ubiegły czwartek 7 czerwca w hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 2, gdzie odbyła się gala tancerzy ze Średzkiego Stowarzyszenia Tańca Współczesnego. Był to także finał sezonu tanecznego 2017/2018.
Podczas gali, którą prowadził Piotr Pajchrowski, zaprezentowały się zespoły Natalii Zys - utytułowany zespół Harmonic- wielokrotny mistrz i wicemistrz Polski, Harmonic Mini- także utytułowany zespół składający się z dzieci w wieku 8 - 12 lat, Roztańczone Błyskotki, Diament, miniformacja Harmonic Mini, solistki, zarówno w pokazach debiutanckich, jak i wielokrotnie nagradzanych, duety oraz goście specjalni. Zatańczyły także najmłodsze dzieci w wieku 4 - 8 lat w swoim pierwszym pokazie. Nie zabrakło też tańca inicjatorki i organizatorki wydarzenia- Natalii Zys. Wszystko na świetnym poziomie.
Zespół Harmonic zaprezentował m.in. dwie choreografie, które w lipcu przedstawi na międzynarodowym turnieju tańca Top Art Festival w Chorwacji. Zatańczyły też podopieczne Natalii Zys - Klaudia Pusz i Magdalena Ściernicka, które również w duecie zaprezentują się na arenie międzynarodowej. Dzieci i młodzież z powiatu średzkiego zaprezentowały także dwie choreografie, których nauczyły się podczas warsztatów z Pawłem Malickim i Anną Kaperą-Borkowską.
Niewątpliwie wspaniałym pokazem okazał się finał gali, podczas której wszyscy tancerze zaprezentowali się razem na scenie. Układ finałowy zakończył się owacjami na stojąco.
Natalia Zys przygotowała także niespodziankę - film, podczas którego można było obejrzeć skróty wszystkich pokazów z ostatnich ośmiu lat, czyli od czasu, kiedy zaczynała pracę ze swoimi pierwszymi zespołami.
I Gala Średzkiego Stowarzyszenia Tańca Współczesnego przechodzi do historii. Projekt odbył się dzięki wsparciu gminy Środa poprzez realizację zadania publicznego na rok 2018 na rzecz kultury. Średzkie Stowarzyszenie Tańca Współczesnego pragnie podziękować burmistrzowi za wspieranie młodych talentów i wszelką pomoc, jaką dotychczas otrzymało. Natalia Zys planuje, aby Średzki Tydzień Tańca miał charakter cykliczny i odbywał się co roku.
(k)