NOWE MIASTO NAD WARTĄ. Siedem zespołów, padający deszcz, niska frekwencja, to obraz piątej edycji festiwalu Gardłoryki, której organizatorem było Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Nowomiejskiej, wspierane przez Gminny Ośrodek Kultury w Nowym Mieście nad Wartą
W minioną sobotę w lasku Guć w Nowym Mieście nad Wartą odbyła się piąta edycja festiwalu Gardłoryki, gdzie gwiazdami były legendy polskiej sceny metalowej i punkowej. Uczestnicy usłyszeli także rock, reggae i heavy metal. Na scenie pojawiły się takie zespoły jak: Frant, Na Górze, Hanta, Za Zu Zi oraz Chorzy. Punktem kulminacyjnym był występ zespołu Vader. To jeden z najważniejszych polskich przedstawicieli sceny trash i death metal. Uwadze nie mógł również umknąć występ zespołu Moskwa. Jest to zespół uznawany za jednego z najważniejszych przedstawicieli tzw. jarocińskiej sceny. Jego członkowie znaleźli się w dwóch kultowych filmach poświęconych festiwalowi w Jarocinie z lat 80. Zespół zawiesił działalność na początku lat 90., a powrócił na scenę w 2001 roku.
Koncert to niejedyna atrakcja przygotowana przy okazji tej edycji Gardłoryków. Dla najmłodszych uczestników festiwalu przewidziano strefę dla dzieci. Maluchy mogły się tam bawić, a także wziąć udział w bezpłatnych warsztatach „Przypnij się". Ponadto w ramach kina festiwalowego można było obejrzeć nagrania filmowe z poprzednich edycji.
W 2012 r. odbyła się pierwsza edycja Gardłoryków. W 2014 roku odbyła się druga edycja imprezy. Do tej pory zagrały tam takie gwiazdy jak: 1125, Titanium, Big Up, Hope, Włochaty, Hit N'Run, Yelram, Pathfinder, Apteka, KAT & Roman Kostrzewski, Ga-Ga/Zielone Żabki, Das Moon.
(tom)