W niedzielę w gieckim muzeum odbyło się kolejne widowisko z cyklu „Letnie o Piastach bajanie...". Tym razem była to inscenizacja wypędzenia księżniczki Ody. Inscenizacja historyczna oparta była na kronikarskich zapiskach poświęconych początkom panowania Bolesława Chrobrego. Było to wygnanie Ody i jej synów według relacji kronikarza niemieckiego Thietmara z Merseburga. Księżniczka Oda (955 - 1023) to córka Dytryka, margrabiego Marchii Północnej, która w 979 roku została drugą żoną księcia Mieszka I, po śmierci Dobrawy. Wraz z mężem i dwoma synami, Mieszkiem i Lambertem, wystąpiła w dokumencie „Dagome iudex". Po śmierci Mieszka I w 992 roku jego następcą został Bolesław Chrobry, a Oda objęła współrządy. Niebawem Oda została wraz z trzema synami (Mieszkiem, Świętopełkiem i Lambertem) wygnana z kraju. Po powrocie do Niemiec przebywała w jednym z klasztorów, gdzie zmarła w 1023 roku.
W inscenizację było zaangażowanych ponad 70 osób, m.in. Białogród Osada Warowna z X w., Drużyna Słowian i Wikingów Nordelag, Kram Lepiglina, Grupa Historyczna Wielewit i oczywiście Sławomir „Radbor" Uta ze Słowiańskiego Mitu o Stworzeniu Świata, który przygotował scenariusz widowiska. Spektakl był imponujący i zagrany z dużym zaangażowaniem. Wzięły w nim udział nawet dwa konie, które - podobnie jak elementy dekoracji - użyczył Albert Kiszkurno. Zabrakło nagłośnienia dialogów wygłaszanych przez aktorów, ale za to na najwyższym poziomie stały charakteryzacja i efekty specjalne.
Imprezę zakończył koncert zespołu Yggdrasill, wykonującego muzykę dawną. Wcześniej, już kilka godzin przed spektaklem, trwał piknik historyczny, podczas którego w osadzie edukacyjnej odbywały się pokazy i warsztaty średniowiecznego rzemiosła oraz gry i turnieje dla dzieci. Warsztaty prezentowały m.in.: tkactwo, farbiarstwo, garncarstwo, kowalstwo, snycerstwo, plecionkarstwo, garbarstwo, szczytnictwo. Osada średniowieczna przy Grodzie Wczesnopiastowskim w Gieczu na kilka godzina ożyła i zamieniła się w prawdziwą osadę przygrodową z czasów wczesnego średniowiecza.
Organizatorzy dziękują wszystkim grupom rekonstrukcji historycznych za zaangażowanie w odtworzenie średniowiecznych rzemiosł oraz wieczorną inscenizację, zespołowi Yggdrasill wspomaganemu przez Jaroslava Rabajdę z Kurnej Chaty za umilanie czasu muzyką, nie tylko podczas koncertu, wolontariuszom (uczniom i absolwentom z Gimnazjum w Gieczu wraz z opiekunką Jolą Ochowiak, członkom Związku Strzeleckiego Strzelec (uczniowie liceum wojskowego z Zespołu Szkół Rolniczych w Środzie oraz studenci z WWSSE w Środzie), Beacie i Markowi Adaszek ze Środy oraz
Albertowi Kiszkurno za użyczenie koni oraz elementów inscenizacji. Projekt „Letnie o Piastach bajanie..." był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013 (tzw. „Małe Projekty").
Przypomnijmy, że przed rokiem, 21 lipca, wielkim wydarzeniem było inne plenerowe widowisko w Gieczu - „Czechy idą!", czyli inscenizacja najazdu księcia Brzetysława na gród giecki.
Dwie następne plenerowe imprezy zaplanowane w tym roku w Gieczu to Święto Plonów (23 września) i Dziady (8 listopada).
krzem