Ostatni ich akcent przebiegał w przeddzień 50. rocznicy powołania towarzystwa do życia - przypominała o tym prezes ŚTK Bożenna Urbańska. Wspominać z tych 50 lat było co - dlatego zarząd ŚTK postanowił, że obchody te będą przez cały tydzień. Przypomnijmy, że podczas pierwszego spotkania w OK była promocja najnowszych wydawnictw, w tym dwóch tek z akwarelami Danuty Muszyńskiej-Zamorskiej i Ryszarda Kurnatowskiego, małego przewodnika po kolegiacie. Rozstrzygnięte zostały też konkursy literackie i plebiscyt na 10 ważnych dla Środy osób - we wtorek cała „10" uhonorowana została wyjątkowo - każdy z nich ma swoje drzewo - platany, które posadzono przy ul. Poselskiej. Był też spacer po cmentarzu z przewodnikiem Stanisławem Frankowskim i po kolegiacie z B. Urbańską.
ŚTK ogromnie cieszyło się w piątek z otwarcia Galerii Miejskiej i wystawy prac D. Muszyńskiej-Zamorskiej. O to ŚTK zabiegało od lat z poparciem około 2 tysięcy osób, które podpisały się pod apelem - prośbą do burmistrza.
W sobotę w OK był czas na podziękowania. Uroczystość prowadzili Hanna Sęk i Leszek Gościniak. O część artystyczną zadbała profesor Daniela Kraus-Burzyńska. Na fortepianie zagrała uczennica Poznańskiej Szkoły Talentów Joanna Goranko, a później grą na skrzypcach czarował jeden z najzdolniejszych w Polsce muzyków młodego pokolenia, absolwent szkoły talentów i stypendysta ŚTK Mateusz Makuch.
O historii towarzystwa krótko, gdyż obszerną historię ŚTK przeczytać można w najnowszym wydaniu Średzkiego Kwartalnika Kulturalnego, mówiła prezes Bożenna Urbańska. Prezes dziękowała też wszystkim, którzy pomagali ŚTK w jego działalności, a także w przygotowaniu tego jubileuszu. Później przyszedł czas na wielką niespodziankę, którą to jubilaci postanowili przekazać mieszkańcom Środy.
Zarząd ŚTK zaprosił wszystkich na niezwykły film - spacer po XVIII-wiecznej Środzie i to bryczką. Bez wątpienia filmik ten trzeba zobaczyć - wyprawa po znanych i mniej znanych dziś zakamarkach Środy, z przewodnikiem i w rytmie końskich kopyt jest ciekawym doznaniem. Ale dopełnieniem filmu jest makieta, którą odsłonili uroczyście zarząd ŚTK, burmistrz Wojciech Ziętkowski i kustosz Jacek Piotrowski. Więcej piszemy o tym na str. 2.
Sporo ciepłych słów życzeń, podziękowań i jednocześnie zachęt do kolejnych lat pracy zarząd ŚTK usłyszał od swoich gości. Życzenia składali starosta Tomasz Pawlicki, burmistrz Wojciech Ziętkowski, dyrektor OK Jolanta Sołtysiak, profesor Teresa Rabska, profesor Bolesław Andrzejewski, profesor Ryszard Wojciechowski, rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu Grzegorz Skrzypczak, który reprezentował jednocześnie Fundację Zakłady Kórnickie. Życzenia składali też przedstawiciele instytucji, banków, organizacji pozarządowych z powiatu, towarzystw kulturalnych i regionaliści z całej Wielkopolski. Na koniec było oczywiście gromkie „Sto lat" i jubileuszowy tort dla wszystkich.
O tym, jak ważne dla Środy i ziemi średzkiej jest ŚTK rozmawiano długo jeszcze w OK już po zakończeniu oficjalnej uroczystości. W kuluarowych rozmowach sporo osób zastanawiało się nad tym, czy nie warto by było w sposób szczególny podziękować i uhonorować wyjątkowych działaczy kultury, a takimi bez wątpienia jest cały zarząd ŚTK, który sporo napracował się nad organizacją jubileuszu.
pik