Marta Głogowska, Małgorzata Kurka i Olga Marusik zostały laureatkami I Konkursu Literackiego Jana Lisa, prezesa Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Środzie i "Gazety Średzkiej". We wtorek w redakcji "Gazety Średzkiej" fundator nagród, prezes Jan Lis, w obecności redaktora naczelnego "Gazety Średzkiej" Zbigniewa Króla gratulował najlepszym autorkom prac
Konkurs ogłosiliśmy już w listopadzie. - Znaleźliśmy się w bardzo trudnym momencie naszej historii. Wiemy, jak pandemię, zagrożenie koronawirusem odczuwamy my starsi. Ale myślę, że byłoby bardzo ciekawe dowiedzieć się, jak radzą sobie z całą sytuacją ludzie bardzo młodzi, którzy nie mogą swobodnie wychodzić z domów i realizować swoich pasji, a naukę odbywają zdalnie siedząc przed swoimi komputerami. Być może w tym trudnym czasie pojawiają się u nich także nowe pokłady wyobraźni i refleksji - mówił wówczas prezes Jan Lis. We wtorek w redakcji "Średzkiej" gratulował trzem autorkom opowiadań dojrzałych refleksji, sprawnego pióra. - Przez ten konkurs chcieliśmy się dowiedzieć, co myślicie, jak patrzycie na świat, co was interesuje, co jest waszą pasją. Chcieliśmy was lepiej poznać - mówił.
Zbigniew Król dodawał, że wartością samą w sobie jest już to, że młodzi ludzie czytają książki i chcą pisać. Natomiast wszystkie nagrodzone prace były rzeczywiście bardzo ciekawe, dobrze i sprawnie napisane, było czuć w nich pasję do literatury.
Konkurs był przeznaczony dla młodzieży w wieku do 18. roku życia. Jury zdecydowało o wyborze trzech laureatek. Są nimi Marta Głogowska, 18-letnia mieszkanka Zaniemyśla, uczennica średzkiego Liceum Ogólnokształcącego, 14-letnia Małgorzata Kurka, mieszkanka Środy, uczennica VIII klasy Szkoły Podstawowej nr 3 i 12-letnia Olga Marusik, także średzianka, uczennica VI klasy Szkoły Podstawowej nr 3.
Podczas podsumowania konkursu wszystkie laureatki przyznały, że masowo pochłaniają książki, a pisanie stało się ich pasją. Nie wszystkie wiążą swoją przyszłość z szeroko rozumianą humanistyką, bo jednej z laureatek marzy się architektura na politechnice. Której, dowiecie się już wkrótce.
Opowiadania laureatek konkursu zostaną opublikowane w kolejnych wydaniach "Gazety Średzkiej". Opatrzymy je oczywiście sylwetkami autorek.
(kóz)