Kultura w dobie pandemii nie ma łatwo. „Nie czas żałować róż, gdy płoną lasy" - pisał Juliusz Słowacki. Cytat ten doskonale oddaje obecną sytuację, kiedy to ze względu na zagrożenie koronawirusem dostęp do kultury został mocno ograniczony. Ale, jak mówi Wiola Kaźmierczak-Barczak, nie wpuści się jej drzwiami, to wejdzie oknem. Na ten trudny, ale też ciekawy, jesienno zimowy czas ma dla wszystkich pewną propozycję
Wystarczy czasem jedno zdanie, by zrodził się pomysł. - W sierpniu dostałam informację, że w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego ogłoszony został konkurs pt. „Kultura w drodze". Jego celem jest propagowanie sztuki w małych miejscowościach, gdzie na co dzień jest to mocno utrudnione. Napisałam projekt obejmujący cykl warsztatów kreatywnych i znalazłam się w gronie 40 szczęśliwców, którzy zostali przez Urząd Marszałkowski docenieni - opowiada z radością W. Kaźmierczak-Barczak. - Początkowo zajęcia miały odbywać się w świetlicach wiejskich sołectw Koszuty, Połażejewo, Szlachcin, w Bibliotece Publicznej Gminy Nowe Miasto nad Wartą oraz w Hermanowie. Niestety, covid pokrzyżował nam plany i warsztaty trzeba było przenieść do internetu. Nagrałam już pierwszy film instruktażowy, dotyczący zdobienia świec metodą decoupage.
Film ten jest już dostępny na Youtube. Wystarczy wpisać: „Zdobienie świec metodą decoupage - Kultura w drodze - Wioletta Kaźmierczak-Barczak". To pierwszy, ale nie ostatni w tym miesiącu film instruktażowy. - Do końca listopada w planach mam jeszcze trzy filmy - opowiada W. Kaźmierczak-Barczak. - Ponadto każde z sołectw i instytucji, które biorą udział w projekcie otrzyma 60 pakietów z materiałami, po 15 na każdy warsztat. Pakiety te będą do rozdysponowania wśród mieszkańców.
Zaproszenie do tworzenia W. Kaźmierczak-Barczak kieruje do każdego mieszkańca powiatu. - Teraz, kiedy nasze myśli są pełne obaw o przyszłość, a zewsząd bombardują nas negatywne wiadomości, kontakt z kulturą jest szczególnie potrzebny. Dla wielu osób działa jak terapia - mówi. - Serdecznie zapraszam wszystkich państwa do tworzenia i dzielenia się swoimi pracami. Wśród osób, które do końca listopada prześlą zdjęcia swoich prac na adres wiola_kazmierczak@wp.pl lub mms na numer tel. 530 119 079 w Mikołajki, czyli 6 grudnia rozlosuję upominki w postaci robionych przeze mnie naturalnych mydeł.
Autorka i realizatorka projektu dodaje, że co tydzień ukazywać się będą kolejne filmy instruktażowe, podczas których nauczyć się będzie można tego jak zrobić eco kalendarz adwentowy, aromatyczne kule do kąpieli czy świece sojowe.
kul