Już po raz osiemnasty średzka Biblioteka Publiczna rozbrzmiewała muzyką w różnych tonacjach, wykonywaną przez wielu młodych wykonawców. Od tego roku patronką przeglądu stała się prof. Daniela Kraus-Burzyńska
Ponad 30 młodych wykonawców zagrało w sobotę podczas 18. edycji Międzypowiatowego Przeglądu Talentów Muzycznych. Przegląd oficjalnie otworzył wicestarosta Piotr Kasprzak, a muzycznie średzianin Jacek Woźny, jedyny uczestnik kategorii grających na keyboardach. Przegląd rozpoczął się więc improwizacją na temat znanego wszystkim tematu z filmu „Piraci z Karaibów" Hansa Zimmera.
Później wystąpili najmłodsi, czyli uczniowie klas 1-3 szkół podstawowych, następnie uczniowie klas 4-6, a na koniec uczniowie klas 7 i gimnazjaliści oraz młodzież - uczniowie szkół ponadgimnazjalnych.
Podczas tegorocznego przeglądu można było posłuchać różnych instrumentów. Minęły czasy, kiedy niepodzielnie królował fortepian. W tym roku znów wielu było pianistów, ale liczebnie dorównali im skrzypkowie. Uczestnicy grali też na gitarze, flecie, klarnecie i altówce.
Młodzi muzycy przyjechali do Środy z powiatów: śremskiego, poznańskiego, jarocińskiego, pleszewskiego oraz miast - Poznania i Gorzowa Wielkopolskiego.
Powiat średzki reprezentowali: grająca na gitarze Olga Marusik, skrzypaczka Adrianna Graczyk, również grająca na skrzypcach Faustyna Tomaszewska oraz grający na keyboardzie Jacek Woźniak.
Jak co roku w jury zasiedli profesjonalni muzycy i pedagodzy: Kazimierz Trzeciak (przewodniczący), wieloletni nauczyciel w ZSM w Poznaniu, dyrygent chóru Głos znad Warty w Sulęcinku, Michał Karasiewicz, wykładowca Akademii Muzycznej w Poznaniu, nauczyciel w poznańskiej ZSM, muzyk solista i kameralista oraz Jan Romanowski, wykładowca w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, nauczyciel i kierownik sekcji smyczkowej w ZSM w Poznaniu, muzyk, solista kameralista. W tym roku zabrakło, zmarłej w marcu, prof. Danieli Kraus-Burzyńskiej, wieloletniej przewodniczącej jury średzkiego przeglądu. Z inicjatywy muzyków średzki przegląd od tego roku odbywa się pod imieniem właśnie prof. Danieli Kraus-Burzyńskiej. Bardzo wymowne stało się puste krzesło przy stoliku jury.
Muzyczny konkurs poprowadziła Joanna Karpacz-Kowalkowska, wicedyrektor ZSM w Poznaniu, pianistka, kameralistka i animator kultury.
Jak wielokrotnie podkreślało jury, w tym roku poziom konkursu był bardzo wysoki i wyrównany, dlatego komicja artystyczna obradowała dość długo, a na koniec wręczyła sporo wyróżnień. Jednak pierwszą nagrodę, całkowicie zasłużenie - zarówno wg komisji, jak i zdaniem słuchaczy, otrzymał gitarzysta Kacper Dworniczak z powiatu poznańskiego, który swoją grą uraczył publiczność jeszcze podczas mini recitalu już po werdykcie. Drugą nagrodę odebrała, grająca na skrzypcach, Pola Matyla z powiatu poznańskiego, a trzecią duet fortepianowy Maria Antonina Boińska i Matylda Terlecka z Poznania.
Wyróżnienia otrzymali: Radosław Preisler - gitara, Bruno Pałys - fortepian oraz Sofia Messina - fortepian.
Jury zdecydowało też przyznać wyróżnienia za najlepszą prezentację w grupach. Wyróżnienie w grupie pierwszej otrzymała, grająca na gitarze, średzianka, trzecioklasistka Olga Marusik, która zagrała Menuet D-dur R. De Visee oraz „Światła Przylądka Byron" M. Piasecznego. Wyróżnienie w grupie drugiej otrzymała Blanka Pałys, w grupie trzeciej Joanna Galasińska, w grupie czwartej Karina Lewicka, a w grupie piątej średzianin Jacek Woźny, który na keyboardzie zagrał „Jolly Dream" J. Jonaszko oraz Improwizację do tematu „Piraci z Karaibów" H. Zimmera.
Jury przyznało również dodatkowe wyróżnienia przeglądu za prezentację, a otrzymali je: Szymon Kuffel, Bartosz Karman, Adam Andrzejczak, Weronika Roztoczyńska, Denis Szymczak, Celestyna Łuczak, Maja Walczak, Amelia Janaszczyk, Weronika Kuffel i Patryk Wasiak.
Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy za udział w przeglądzie oraz drobne upominki, a najlepsi muzycy odebrali cenne nagrody. Dyplom za wyróżniające przygotowanie ucznia do udziału otrzymali również wszyscy nauczyciele, którzy przygotowali uczniów do występów.
Organizatorami przeglądu byli: Starostwo Powiatowe i Biblioteka Publiczna w Środzie.
Dla uczestników i wszystkich przybyłych przygotowano też drobny poczęstunek. Sponsorem tegorocznego przeglądu była Średzka Spółdzielnia Mleczarska "Jana" w Środzie, której organizatorzy serdecznie dziękują za wsparcie.
Hanna Sowa


Komentarz
Średzki Międzypowiatowy Przegląd Talentów Muzycznych osiągnął w tym roku pełnoletność. Radość, że to już tyle lat, a poziom ciągle wzrasta, połączyła się w tym roku ze smutkiem. Na przeglądzie zabrakło bowiem dwóch wielkich muzycznych dam - prof. Danieli Kraus-Burzyńskiej, która prawie od początku zasiadała w jury konkursu oraz Marii Polowczyk, której uczniowie przez lata stanowili trzon uczestników, reprezentujących powiat średzki i zdobywali tu liczne nagrody. Obu pań nie było, co prawda, już na ubiegłorocznym przeglądzie, jednak wtedy jeszcze wszystkim wydawało się, że to tylko jednorazowa absencja. Odeszły obie - najpierw w marcu Pani Profesor, a kilka tygodni temu nauczycielka wielu średzkich uczniów - Pani Maria. Obie łączyła miłość do muzyki i pasja do przekazywania jej dzieciom i młodzieży.
Wielu uczestników poprzednich przeglądów do dziś pamięta ciepły uśmiech i dobre słowo prof. Danieli Kraus-Burzyńskiej na koniec każdego konkursu. A ja pamiętam charakterystyczny ruch ręki, poprzedzający występ każdego z uczniów Marii Polowczyk. I jej nawracającą prośbę, żeby podczas konkursu docenić przede wszystkim wykonawców, ale również ich nauczycieli. Tak się w tym roku stało, bowiem każdy z mistrzów otrzymał podziękowanie, gratulacje i dyplom.
A one obie, żyjące muzyką Panie, siedzą pewnie teraz w Niebieskiej Sali Koncertowej i słuchają, słuchają, słuchają...