Pochodząca ze Środy śpiewaczka Monika Buczkowska, piękny sopran, jeden z najbardziej obiecujących polskich głosów, rozpoczyna kolejny etap artystycznej drogi. Dołączyła właśnie do zespołu artystycznego opery we Frankfurcie nad Menem. Z Polską się nie żegna na dobre, ale Opera Narodowa na pożegnanie sprawiła jej niespodziankę przypominając w jej wykonaniu piosenkę „Rebeka" z repertuaru Ewy Demarczyk
Utwór „Rebeka" w interpretacji M. Buczkowskiej posłuchać można na fb zarówno Teatru Wielkiego - Opery Narodowej jak i M. Buczkowskiej. Opera Narodowa udostępniła ją kilka dni po śmierci E. Demarczyk. Dla M. Buczkowskiej, która przygotowywała się do wyjazdu do Niemiec było to niezwykłe przeżycie. - Zapraszam Was do wysłuchania mojej interpretacji przepięknej piosenki "Rebeka", z repertuaru niedoścignionej Ewy Demarczyk. Jest to dla mnie niesamowicie ważny utwór, a zwłaszcza w tym czasie, kiedy wspominamy twórczość tej wspaniałej artystki - pisała M. Buczkowska na swoim fb. Utwór ten zaśpiewała 7 lutego 2019 roku w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej z okazji 100. rocznicy powołania Najwyższej Izby Kontroli, z towarzyszeniem Orkiestry Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina pod batutą Zuzanny Falkowskiej. Teatr Wielki z dumą chwalił się swoją adeptką Programu Kształcenia Młodych Talentów - Akademia Operowa,
Z M. Buczkowskiej Środa już może być dumna. Swoją muzyczną karierę rozpoczęła tu jako solistka Chóru Kolegiackiego pod opieką Św. Cecylii i batutą Przemysława Piechockiego. Brała udział zarówno w koncertach kościelnych jak i innych chóralnych projektach artystycznych. Jednocześnie kształciła się w Państwowej Szkoły Muzycznej II Stopnia im. F. Chopina w Poznaniu, a później w 2016 r. ukończyła z wyróżnieniem studia na Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie śpiewu prof. AM dr hab. Barbary Mądrej-Bednarek.
Chętnie stawała w konkursowe wokalne szranki i często kończyła je wśród najlepszych, między innymi w 2011 roku została laureatką I nagrody na Ogólnopolskim Festiwalu Wokalnym im. Marii Stankowej w Olsztynie, w 2013 roku laureatką nagrody - stypendium im. Wojciecha Drabowicza dla najlepszego studenta pierwszego roku. W roku akademickim 2014/2015 oraz 20015/2016 otrzymała nagrodę rektora Akademii Muzycznej dla najlepszych studentów. W listopadzie 2015 r. otrzymała wyróżnienie na III Międzynarodowym Konkursie Wokalnym Muzyki Dawnej „Canticum Gaudium" w Poznaniu. Od 2016 roku jest uczestniczką Programu Kształcenia Młodych Talentów Akademia Operowa działającym w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie. W 2017 roku zdobyła wyróżnienie na Międzynarodowym Festiwalu i Konkursie Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu.
Pomimo młodego wieku ma już bardzo duży repertuar. W czasie studiów chętnie brała udział zarówno w projektach solowych jak i przedstawieniach studenckich m.in. w Teatrze Wielkim w Poznaniu. Wokalny warsztat nieustannie szkoli na kursach u wybitnych pedagogów w Polsce i zagranicą. Współpracowała nie tylko z Teatrem Wielkim w Poznaniu, ale również Filharmonią Opolską, Teatrem Muzycznym w Lublinie, Teatrem Wielkim - Operą Narodową, Polską Operą Królewską, operą Bałtycką w Gdańsku.
M. Buczkowska występowała też na deskach Grand Théâtre de Provence, podczas 70. Festival International d'Aix-en-Provence. brała udział w japońskiej premierze „Credo" Maestro Krzysztofa Pendereckiego w Nagoi, pod dyrekcją Michiyoshi Inoue. W 2019 r. została finalistką 10. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej oraz zdobyła Nagrodę im. Marty Eggerth i Jana Kiepury dla najbardziej obiecującego polskiego głosu. Od nowego sezonu artystycznego dołączy do zespołu opery we Frankfurcie nad Menem.
Monika to niejedyna artystka w rodzinie Buczkowskich. Kilka tygodni temu jej starszy brat Ryszard wspólnie z zespołem „Awake The Lights" wydali swój pierwszy teledysk do utworu „Liar". Ryszard Buczkowski jednak preferuje zupełnie odmienny muzyczny klimat, który bez wątpienia przypadnie do gustu fanom metalowego brzmienia.
sen