W piątek 29 grudnia w Ośrodku Kultury w Środzie odsłonięto tablicę pamiątkową w 80. rocznicę otwarcia Domu Społecznego imienia marszałka Józefa Piłsudskiego. Sam Ośrodek Kultury także zyskał imię Piłsudskiego
Fundatorem tablicy jest Stowarzyszenie Zawsze dla Średzian, czyli ugrupowanie, które obecnie rządzi Środą i współrządzi powiatem średzkim. Na jego czele stoi burmistrz Wojciech Ziętkowski. Pomysłodawcą nadania Ośrodkowi Kultury imienia marszałka Józefa Piłsudskiego był radny miejski Cezary Jakubiak, średzki regionalista.
Przypomnijmy, że obecny budynek Ośrodka Kultury został oddany do użytku w 27 grudnia 1937 roku jako Dom Społeczny, miejsce upamiętnienia zmarłego w 1935 roku Józefa Piłsudskiego, Naczelnika Państwa, pierwszego marszałka Polski (1920), przywódcy obozu sanacji po przewrocie majowym (1926), dwukrotnego premiera Polski (1926-1928 i 1930).
Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku Środa dość szybko zaczęła tętnić życiem kulturalnym. W mieście odbywało się wiele koncertów, odczytów, spotkań i spektakli. Działy dwa chóry, bracia kurkowi i wiele innych organizacji. Brakowało miejsca, gdzie wiele inicjatyw mogłoby się rozwijać i upubliczniać. Jedynymi salami dysponowało bractwo kurkowe, szkoły, a także restauracje Schneidera i Huttnera.
Chęć uczczenia Józefa Piłsudskiego pojawił się w Środzie już na początku lat 30., czyli jeszcze za jego życia. Sam Piłsudski był w Wielkopolsce postacią wywołującą wielkie kontrowersje. Ale tak jak miał on tutaj swoich zagorzałych przeciwników, tak miał także wielu oddanych wielbicieli.
Początkowo średzianie chcieli uczcić pamięć Piłsudskiego przez ufundowanie tablicy pamiątkowej, która zostałaby wmurowana w gmachu Starostwa Powiatowego w Środzie. Potem pojawił się pomysł pomnika. Powołano nawet komitet honorowy, w skład którego weszło około 100 osób.
Z tego pomysłu także zrezygnowano. Ostatecznie podjęto decyzję, by powstało coś, co będzie służyć mieszkańcom. Rozważano budowę domu ludowego, domu dla starców, ale też odcinka szosy. W końcu stanęło na Domu Społecznym. Dlatego, że w tym czasie zbierano również środki na budowę sierocińca w Środzie, który jednak nie powstał, oba przedsięwzięcia połączono i powstał właśnie Dom Społeczny.
Nowy obiekt został uroczyście otwarty 27 grudnia 1937 roku, o czym informowała ówczesna prasa.
W piątek tablicę poświęconą marszałkowi odsłonili burmistrz Wojciech Ziętkowski i starosta Marcin Bednarz. Uroczystość prowadziła Ewa Kusik - dyrektor Ośrodka Kultury.
Jan Lubas, były wójt Dominowa, znany miłośnik Kresów i samego marszałka Józefa Piłsudskiego, przekazał na ręce dyrektor Ewy Kusik niewielkie popiersie marszałka oraz obraz przedstawiający Józefa Piłsudskiego na Kasztance. - Życzę pani dyrektor wielu przewrotów kulturalnych - mówił Jan Lubas. Nie życzył jej za to przewrotów politycznych w roku wyborczym.
Tablica upamiętniająca marszałka wisi w holu Ośrodka Kultury. W OK można także zobaczyć kilka bardzo ciekawych fotografii przedstawiających obiekt już w latach późniejszych, zapewne w latach 60. i 70. Fotografie, autorstwa nieżyjącego od kilku lat Henryka Łukaszewskiego, przekazał do Powiatowego Archiwum Fotograficznego jego syn Paweł Łukaszewski.
(kóz)