Osiem przedstawień jasełkowych obejrzeli widzowie podczas III Przedszkolnego Przeglądu Jasełek. W Ośrodku Kultury zrobiło się świątecznie, radośnie i głośno
W tym roku po raz pierwszy przegląd trwał dwa dni. Uroczo zrobiło się już na samym początku dzięki gościnnemu występowi grupy Ziomale z OK, która pokazała piękny świąteczny taniec. Oficjalnie przegląd otworzył burmistrz Piotr Mieloch, starosta Ernest Iwańczuk oraz dyrektor OK Ewa Kusik, którzy - wraz z wicestarostą Małgorzatą Wiśniewską-Zabłocką - wręczyli Ziomalom medale. - Dzięki dzieciom inaczej przeżywamy te święta. Sami stajemy się dziećmi - mówił starosta. Przegląd poprowadziła Bogusława Błoszyk, która czuwała nad całością wydarzenia. Każda z grup otrzymała za występ statuetkę Anioła Twórczości, a każde z dzieci odebrało dyplom, specjalny medal i słodki upominek.
Jako pierwsze zaprezentowało się Przedszkole nr 3. Grupa Biedronki wprowadziła widzów w świąteczny klimat, opowiadając historię narodzenia Jezusa swobodnie i z dużym wdziękiem. Góralsko-krakowskie jasełka pokazały przedszkolaki z Osiedlowych Skrzatów. Pięknie zabrzmiała Hojka zaśpiewana i zagrana przez dzieci. Kolędy i pastorałki (z pokazywaniem) zaśpiewały też maluszki z przedszkola przy SP w Dominowie, po których z jasełkami wystąpiły też dzieci starsze z Dominowa. Za sprawą ich gromkiego śpiewu w ośrodku zrobiło się jeszcze głośniej i radośniej.
Razem z dziećmi ze średzkiego przedszkola Stokrotka wystąpiły też przebrane panie wychowawczynie. Było sporo o świątecznych zwyczajach i tradycjach, a największe wrażenie na widzach zrobił barwny taniec z pomponami. Na koniec pierwszego dnia przeglądu wystąpiła grupa Motylki z przedszkola Krasnal Hałabała, która pokazała bardzo spójne, piękne przedstawienie jasełkowe. - Zabierzemy ze sobą uśmiech Dzieciątka - mówiły dzieci na koniec przedstawienia.
W piątek wystąpiły dwie grupy przedszkolne. Najpierw na scenę weszła 40-osobowa dzieci z Przedszkola ZOO - od maluszków do całkiem już dużych przedszkolaków. ZOO-lacy pokazali bardzo ciekawe, autorskie przedstawienie o podróży Trzech Króli do Betlejem oraz o walce dobra ze złem. Tegoroczny przegląd zakończyło piękne i mądre przedstawienie w wykonaniu grupy Skowronki z Kasztanowego Ogrodu pt. „Co kraj to obyczaj". Do Jezusa przyszły dzieci z różnych narodów, przedstawiając swoje świąteczne zwyczaje, a ze sceny wybrzmiały kolędy po polsku, ukraińsku i angielsku. - Historia ta prawdziwa pozostanie zawsze żywa - mówiły dzieci na koniec, życząc jednocześnie wszystkim widzom radosnych świąt Bożego Narodzenia.
- Wiedziałyśmy, że będzie pięknie, ale nie zdawałyśmy sobie sprawy, że będzie tak ciężko podjąć decyzję o nagrodach - stwierdziła podczas podsumowania przeglądu przewodnicząca jury Hanna Sęk. Obok niej w komisji zasiadły Małgorzata Walasek, dyrektor Biblioteki Publicznej oraz redaktor „Gazety Średzkiej" Hanna Sowa. Jury oceniło, że poziom przeglądu wyraźnie wzrósł i że każde z przedstawień miało coś, co należało nagrodzić i wyróżnić. Tym samym komisja postanowiła uhonorować wszystkie dzieci równorzędnymi nagrodami-wyróżnieniami, a szczególnie wyróżnić przedszkole Kasztanowy Ogród, przedszkole ZOO, przedszkole Krasnal Hałabała, Przedszkole nr 3 oraz przedszkole Osiedlowe Skrzaty.
Następny przegląd już za rok. Z pewnością znów będzie bardzo ciekawy i wzruszający.
(so)