11 listopada na trasę Średzkiej Kolei Powiatowej wyjechał pociąg specjalny z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Największą atrakcją przejazdu były dwa parowozy w składzie ciuchci
Czwartkowy przejazd cieszył się sporym zainteresowaniem ze strony podróżnych. Na trasę wyjechały wszystkie wagony osobowe, jakie posiada kolejka w swoim parku taborowym. Najwytrwalsi, pomimo jesiennej pogody zajęli miejsca w wagonach otwartych tzw. letniakach.
Przejazd miał bardzo wyjątkowy, wręcz historyczny charakter. W składzie pojawiły się dwa sprawne parowozy. Pociąg poprowadził parowóz Px48-1756, a na końcu składu, w ramach tzw. popychu, pojawił się Px48-1920, dla którego był to pierwszy po 20 latach wyjazd na trasę. Przypomnijmy, że lokomotywa była naprawiana w hali średzkiej parowozowni przez 3 lata, a z początkiem listopada przeszła ona z wynikiem pozytywnym wszystkie niezbędne odbiory techniczne.
Na przybyłych turystów czekało sporo atrakcji. Oprócz przejazdu na trasie Środa Miasto - Zaniemyśl - Środa Miasto, pasażerowie mogli liczyć na zwiedzanie kolejowej izby pamięci w Zaniemyślu oraz muzykę graną na żywo w wagonach kolejki w takcie jazdy.
Na przystanku w Śnieciskach miała miejsce biesiada przy ognisku. Kolejkowi działacze zapowiadają organizację kolejnych pociągów tematycznych. Możliwe, że kolejny wyjedzie już w okolicy mikołajek. Wszystko uzależnione jest jednak od sytuacji epidemicznej i ewentualnych prac przy naprawie infrastruktury kolejki.
KK