W ubiegły czwartek w Restauracji Wiedeńska odbył się wykład dr. Marka Rezlera "Polska niepodległość. Wysiłek narodu czy... szczęśliwy przypadek?". W Sali Kolumnowej zasiadło ponad 150 osób, głównie uczniów średzkich szkół średnich
Spotkanie zorganizował Impresariat Artystyczny art be or not to be, zaś wykład odbył się w ramach projektu sfinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017 - 2021.
Dr Marek Rezler na średzki Stary Rynek przyjechał repliką rolls-royce'a, którym kierował jego właściciel Jerzy Golba. Potem, już w Sali Kolumnowej, prelegent mówił o sprawach dotyczących polskiej niepodległości. Jak zwykle starał się także odkłamywać pewne mity, które tkwią w przekonaniu Polaków.
Marek Rezler jest historykiem specjalizującym się w historii wojskowości i badaniu dziejów Polski oraz Wielkopolski XIX i XX wieku, biograf i publicysta regionalny. Studia ukończył na UAM w Poznaniu, doktoryzował się na Uniwersytecie Warszawskim. Na swoim koncie wiele publikacji. Do Środy przyjeżdża regularnie zapraszany przez Średzkie Towarzystwo Kulturalne i Liceum Ogólnokształcące.
(k)