Tegoroczny sezon kulturalny rozpoczął się poniedziałkowym spektaklem Teatru Lalka. W tym sezonie w OK ciekawie będzie jednak nie tylko dla dzieci. O planach Ośrodka Kultury na najbliższe miesiące z dyrektor Ewą Kusik rozmawia Hanna Sowa


W Ośrodku Kultury sezon 2018/19 właśnie się rozpoczął.
To prawda. Co roku planowaliśmy rozpoczęcie sezonu pod koniec września. Ale tym razem uczestniczymy w projekcie Teatr Polska, dzięki czemu mamy możliwość pozyskania prawdziwych teatrów. Termin spektaklu wyznaczony został na 10 września, dlatego zaczęliśmy sezon nieco wcześniej i od razu propozycją dla dzieci. Cieszę się, że na te spektakle w Środzie przychodzi coraz więcej osób. Na ten rok udało nam się pozyskać dwa przedstawienia. Pierwszy mieliśmy okazję już oglądać - piękne przedstawienie dla dzieci o Krawcu Niteczce. Następny spektakl pt. „Album Karla Höckera" jest adresowany do widzów dorosłych.
Ale oficjalne otwarcie sezonu odbędzie się za ponad dwa tygodnie.
Zgadza się. Oficjalne otwarcie nowego sezonu kulturalnego odbędzie się w sobotę 29 września. Gwiazdą wieczoru będzie bardzo popularny zespół Pectus. U nas panowie wystąpią akustycznie. Jednak dwa dni wcześniej, 27 września, będziemy mieli jeszcze jedną, ciekawą propozycję - wernisaż wystawy naszej średzkiej malarki pani Małgorzaty Bąkowskiej-Wyrębskiej. To niezwykłe prace, które warto pokazać.


Co będzie się działo w następnych miesiącach?
W październiku odbędzie się m.in. koncert bardzo lubianej u nas Grupy Rodzinnej Pajszczyk&Sysak. Tym razem średzianie posłuchają piosenek biesiadnych. Będzie więc okazja wspólnie pośpiewać i pokołysać się w rytm znanych piosenek. Natomiast w listopadzie nawiążemy do 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. 11 listopada otworzymy wystawę dziecięcych prac na temat wolności. Odbędzie się też koncert Pawła Antkowiaka pt. „Śpiewanie o wolności".
Pod koniec listopada (23-25.11) po raz kolejny będziemy u nas gościć teatry, które zjadą tu na tegoroczną Melpomenę. Średzianie lubią kabarety, nie może więc zabraknąć i tego rodzaju propozycji. Również w listopadzie (18.11) wystąpi w OK Kabaret Zachodni. Natomiast 1 grudnia odbędzie się koncert na cygańską nutę, a to za sprawą zespołu Don Wasyl. W grudniu odbędzie się kolejny przegląd przedstawień jasełkowych, który w tym roku być może potrwa dwa dni.
Nowy rok zaczniemy koncertem kolęd, a w ferie jak zwykle poprowadzimy półkolonie. W lutym na pewno odbędzie się karnawałowy balik dla dzieci. Po raz kolejny wystąpi też Grupa Rodzinna - tym razem z okazji walentynek będzie o miłości.
W marcu planujemy kolejne Rockowe Przedwiośnie, ale gwiazdy nie mogę na razie zdradzić. Jak zwykle odbędzie się też Turniej Tańca Towarzyskiego. Na przełomie maja i czerwca odbędzie się jubileuszowy, dziesiąty Turniej Tańca Hip Hop Taneczna Środa. Tym razem, z okazji jubileuszu, potrwa on dwa dni. Wiem, że na innych przeglądach w kraju średzki przegląd, pod względem organizacyjnym i poziomu, stawiany jest za wzór.


W Ośrodku Kultury zaczynają się teraz różnego rodzaju warsztaty i zajęcia.
Tak, od początku września ruszyły zapisy. Pamiętajmy, że ośrodek kultury jest miejscem nie tylko przyswajania kultury, ale przede wszystkim placówką, gdzie tę kulturę się tworzy i edukuje. Ponad 600 dzieci uczestniczy w różnego rodzaju zajęciach. Z różnorakich propozycji korzystają też ludzie młodzi i dorośli. To, że jest tylu chętnych świadczy o świetnej kadrze, z którą ludzie chcą współpracować. Z tymi ludźmi świetnie się pracuje. To dodaje skrzydeł, a ja staram się być dla nich wsparciem. Tworzymy fantastyczny zespół.
Trwają zapisy na taniec, wokal, plastykę, bębny, gitarę, pianino, domowe przedszkole, planujemy taniec towarzyski i jazzowy, zajęcia z robotyki, spotkania w ramach Akademii Kobiecości, warsztaty rękodzieła, szachy, zajęcia teatralne i zajęcia w modelarni. Czasem brakuje nam miejsca, mimo że ośrodek jest duży. Cieszę się też z tego, że ludzie często sami wychodzą z różnymi propozycjami zajęć i warsztatów. A moją rolą jest obserwować, nie przeszkadzać i starać się pomagać. Chciałabym, żeby ośrodek był takim miejscem, gdzie ludzie mogą oderwać się od codziennych problemów, wkraczać tu w inny świat i po prostu dobrze się czuć.