Najlepsi tancerze z całego kraju mogli zaprezentować swoje umiejętności jedynie przed jury konkursu, gdyż zawody odbywały się bez udziału publiczności. Spora grupa fanów naszych tancerek śledziła zmagania turniejowe podczas transmisji live w internecie i trzymała kciuki za sukcesy podczas ogłoszenia wyników.
Nasze miasto reprezentowała grupa 27 tancerek w wieku od 10 do 16 lat, które na co dzień trenują pod okien trenera i choreografa - Natalii Zys. Grupa wyjechała na turniej już dzień wcześniej, by podczas dnia turniejowego dzieci były wypoczęte i gotowe do walki o najwyższe laury. Oczywiście, nie mogło zabraknąć odprężającego spaceru brzegiem morza i ostatniego wieczornego treningu.
Zmagania podczas XV Ogólnopolskiego Festiwalu Tańca Nowoczesnego trwały cały dzień. Tancerze ze Środy rywalizowali w różnych kategoriach tanecznych i wiekowych.
Najpierw na parkiecie można było zobaczyć prezentacje młodszych tancerzy. W kategorii „taniec współczesny duety 10-11 lat" 1. miejsce zajęły Maria Twardowska i Laura Janicka. W kategorii „duety 12-15 lat taniec współczesny" także 1. miejsce zajęły Alicja Duszczak i Emilia Norkiewicz. W tej samej kategorii 3. miejsce zajęły Michalina Dymska i Maja Markiewicz.
W kategorii „solo 12-13 lat" 1. miejsce zajęła Iga Cieloszyk, a 2. miejsce Amelia Lis. Tuż za podium, na 4. miejscu stanęła Emilia Norkiewicz. Dziewczęta pięknie zaprezentowały się w pokazach indywidualnych i ich występy zostały wysoko ocenione.
Ogromny sukces odnieśli tancerze z zespołu Harmonic. Piękna choreografia i brawurowe wykonanie zostało nagrodzone najwyższym miejscem na podium w kategorii formacje taniec współczesny 12-15 lat. Występ tancerek ze Średzkiego Stowarzyszenia Tańca Współczesnego zrobił ogromne wrażenie na jury. Przypomnijmy, że podczas ostatniego turnieju, który odbył się rok temu, nasi tancerze także zdobyli złoto podczas Grand Prix Polski we Wrześni.
Świetnie zaprezentowała się też miniformacja Harmony Dance Collective. Tancerki w kategorii powyżej 15 lat zajęły 1. miejsce. Tancerze z grup Harmonic i Harmony Dance Collective przygotowują się obecnie do międzynarodowych turniejów.
Także podczas turnieju w Łebie występ trio został nagrodzony złotym pucharem. W skład trio wchodzą: Jagoda Bartkowiak, Amelia Cyka, Marta Krotofil.
Wszyscy soliści, duety, trio, miniformacja i formacje trenują na co dzień pod okiem tancerki Natalii Zys.
Jak mówi Natalia Zys, założycielka Średzkiego Stowarzyszenia Tańca Współczesnego, ten turniej był dzieciom bardzo potrzebny. - Długa przerwa związana z obostrzeniami w czasie epidemii uniemożliwiła organizację turniejów tanecznych, które przeniosły się, jak praktycznie całe życie dzieci, do internetu. Dzieci straciły możliwość kontaktu z rówieśnikami, możliwości pokazania swoich umiejętności na scenie, współzawodnictwa, wymiany doświadczeń artystycznych, niesamowitych emocji na scenie - opowiada Natalia Zys. - Spora część dzieci w znacznym stopniu zatraciła motywację, chęć rozwijania pasji oraz pewności siebie do występów na scenie, stąd tak ogromna potrzeba, by miały teraz możliwość szybkiej odbudowy zarówno pod kątem emocjonalnym, jak i przekonania o możliwościach fizycznych.
Jednak mimo pandemii, odwoływanych festiwali, turniejów, wyjazdów, tancerze ze Średzkiego Stowarzyszenia Tańca Współczesnego się nie poddali i nadal ciężko pracują nad swoim rozwojem i polepszaniem umiejętności tanecznych. Trenerce Natalii Zys ogromną satysfakcję sprawił widok radości w oczach podopiecznych, wysoki poziom motywacji przed występem i zwycięską walkę z tremą.